Uczniowie Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu wraz z uczniami z Gymnasium Essen-Werden biorą udział w projekcje językowo-historyczno-muzycznym pt.: " Sztuka nie zna granic... Muzyka jako droga do przyjaźni i porozumienia". Wspólnie przygotowują  koncert  z okazji 73. rocznicy oswobodzenia KL Auschwitz-Birkenau i miasta Oświęcim spod okupacji Niemiec Hitlerowskich pt. "Muzyka nie zna granic, który odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10  w sali teatralnej  Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych Księży Salezjanów - wejście od ul. św. Jana Bosko. Wstęp jest bezpłatny. W projekcie uczestniczy 130 młodych Niemców, którzy są zakwaterowani w domach swoich równieśników. - W programie spotkania przewidziano m.in. quiz topograficzny o mieście Oświęcim, zwiedzanie miejsca pamięci Auschwitz-Birkenau, Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu oraz wystawy "Klisze pamięci" byłego więźnia obozu KL Auschwitz Mariana Kołodzieja w Harmężach. Są też spotkania z byłymi więżniarkami obozu Zdzisławą Włodarczyk i Lidią Maksymowicz - mówi o projekcie Marta Chrapczyńska, nauczycielka z ZSZTS.

Niemcy i Polacy będą uczestniczyć w warsztatach w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz we wspólnych próbach orkiestry i chóru. Kilka utworów zostanie zaprezentowanych rodzicom podczas piątkowego zebrania. Punktem kulminacyjnym projektu będzie koncert pt. "Muzyka nie zna granic", upamiętniający 73. rocznicę oswobodzenie KL Auschwitz-Birkenau oraz miasta Oświęcim, który odbędzie się  27 stycznia o godzinie 10 w sali teatralnej. Na zakończenie spotkania młodzież polska i niemiecka pojedzie do Krakowa, gdzie oprócz zwiedzania przewidziano pożegnalną kolację w restauracji Klezmer-Hois i Ariel. 
- Projekt ma na celu upamiętnienie ofiar II wojny światowej oraz historii naszego miasta, które pomimo traumatycznych doświadczeń prężnie się rozwija i staje się coraz bardziej atrakcyjne dla młodych ludzi - podkreśla Marta Chrapczyńska.