Oświęcim. Posiedzenie Miejskiego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania  przemocy w rodzinie

W ubiegłym tygodniu w sali narad i szkoleń Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu odbyło się posiedzenie Miejskiego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta Oświęcim, kuratorzy sądowi, pracownicy socjalni, pedagodzy szkolni oraz policjanci.

Przybyłych gości powitał podinsp. Arkadiusz Śniadek, pełniący obowiązki I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu, natomiast spotkanie poprowadziła pani Bożena Sterczewska Przewodnicząca Miejskiego Zespołu Interdyscyplinarnego. Przewodnicząca za pomocą prezentacji multimedialnej szczegółowo omówiła działania podejmowane przez instytucje i służby, na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej, ze szczególnym uwzględnieniem udzielanej pomocy osobom z rodzin dotkniętych przemocą domową objętych programem „Niebieska Karta”.

Podczas drugiej części posiedzenia dzielnicowi, którzy stanowią bardzo ważne ogniwo w przeciwdziałaniu przemocy domowej, przybliżyli przedstawicielom Zespołu Interdyscyplinarnego działanie interaktywnego narzędzia internetowego jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, zaprezentowali sposób funkcjonowania aplikacji Moja Komenda, a także omówili zadania realizowane w ramach programu „Dzielnicowy Bliżej Nas”.

Z całą pewnością informacje na temat w/w programów realizowanych przez Policję, a zainicjowanych przez MSWiA, za pośrednictwem przedstawicieli różnych instytucji, biorących udział w posiedzeniu, trafią do osób, które zwracają się do tych instytucji o pomoc i wsparcie.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Przypominamy, że za pomocą tej interaktywnej mapy, każda osoba może przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w jej okolicy. Policja weryfikuje te sygnały, a w przypadku potwierdzenia podejmowane są działania eliminujące zagrożenie. Korzystanie z mapy jest proste. Wchodząc na stronę internetową jednostki Policji, klikamy baner z logo Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a następnie postępujemy zgodnie z instrukcją. Na mapie wyszukujemy konkretne miejsce uważane za zagrożone. Z listy kategorii zgłoszeń należy wybrać ikonę obrazując konkretną kategorię zdarzenia, którą następnie należy nanieść na dan miejsce na mapie. Takie zgłoszenie od tej pory będzie już widoczne na mapie, jak również jego statut /tj. nowe, weryfikacja, potwierdzone/.

Aplikacja „Moja Komenda”

Natomiast za pomocą tego interaktywnego narzędzia każda osoba posiadająca telefon komórkowy, w prosty sposób może szybko wyszukać dane kontaktowe do swojego dzielnicowego. A będąc w dowolnym rejonie Polski, w przypadku takiej potrzeby, ma możliwość szybkiego wyszukania danych kontaktowych najbliższej jednostki Policji.