Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

Uczniowie Powiatowego Zespołu Nr 4 Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych w Oświęcimiu uczący się w klasach trzecich w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik hotelarstwa powróciło z miesięcznych praktyk zawodowych w Niemczech realizowanych w ramach Programu Erasmus + MOBILNOŚĆ OSÓB UCZĄCYCH SIĘ I PRACOWNIKÓW 2017 pt.: „Praktyka za granicą – dobry krok do sukcesu!”.

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu ERASMUS +. Od 1 do 28 marca dwunastu uczniów realizowało praktykę zawodową w Turyngii i Hesji w pięciu obiektach hotelowo – gastronomicznych.

– Centralnym partnerem projektu jest firma Siegmundsburger Haus Werraguelle GmbH (SHW), z którą współpracujemy już pięć lat. Nasi uczniowie w czasie pobytu w Niemczech zapoznali się ze standardami, jakie obowiązują na europejskim rynku pracy, nauczyli się wykonywać typowe potrawy kuchni niemieckiej, obsługiwali konsumentów, poszerzyli umiejętności językowe. Po zakończeniu stażu instytucja przyjmująca, wydała uczniom karty oceny pracy ECVET – uzyskali oni najwyższą ocenę: celującą – mówi Edyta Bogusz, dyrektor PZ nr 4 SEG w Oświęcimiu.

Pozostali uczniowie z trzecich klas odbywali praktykę w hotelach i restauracjach w Krakowie, Oświęcimiu oraz w pobliskich miejscowościach.

11 kwietnia 2018 roku w pracowniach gastronomicznych wszyscy uczestnicy praktyk przygotowali potrawy kuchni polskiej i niemieckiej w celu wymiany doświadczeń, które zdobyli na praktyce zawodowej w Polsce i w Niemczech. Potrawy degustowali i oceniali uczniowie klas drugich – potencjalni uczestnicy programu Erasmus +, dyrekcja oraz pracownicy szkoły.

– Wszystkie opinie były jednoznaczne: zarówno przysmaki kuchni polskiej, jak i niemieckiej zasługiwały na najwyższą ocenę i aż żal było, że z racji obfitości kulinarnej oferty nie wszystkie potraw udało się skosztować. Młodzież odbywająca praktykę uzyskała wysokie oceny za swoją pracę. Jesteśmy dumni z naszych uczniów, że zdobyte umiejętności i wiedzę potrafili zastosować w praktyce. Nikomu nie brakowało zapału i chęci do pracy, a wielu pracodawców podkreślało, że ich umiejętności dorównują pracownikom etatowym – podkreśla Edyta Bogusz.

(PZ nr 4 SEG)


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.