• Urząd Miasta Oświęcim informuje, że w lutym przyjmowane są zapisy osób, które za...

 • Nabór do orkiestry dętej Zapraszamy wszystkich fanów muzykowania do spróbowania swoich sił w naszej orkiestrze dętej: Wielka Orkiestra Młodych Muzyków. Szczegóły na plakacie.

 • KGP. Dzień Bezpiecznego Internetu
  Dzisiaj, 5 lutego br., obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Hasło zwraca uwagę na działanie każdego użytkownika sieci WWW. W czasach masowego korzystania z komputerów, czy urządzeń mobilnych, codziennie stykamy się z siecią internetową. Dlatego warto wspomnieć o tym, jak robić to...
 • Zator. Policjanci zatrzymali podejrzanego o posiadanie narkotyków. Był również poszukiwany przez angielską Policję.
  Policjanci z Komisariatu Policji w Zatorze zatrzymali 35 – letniego mieszkańca Zatora, podejrzanego o przestępstwa narkotykowe. Jak się okazało mężczyzna był również poszukiwany przez angielską Policję.
  W trakcie czynności mających na celu zwalczanie przestępczości narkotykowej policjanci ustalili...
 • Oświęcim. Amator narkotyków odpowie za posiadanie i jazdę pod ich wpływem
  Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oświęcimskiej komendy Policji wyeliminowali z ruchu drogowego kierowcę, który wsiadł za kierownicę po narkotykach. Jak się okazało to nie jedyne przestępstwo, którego się dopuścił. Mundurowi ujawnili przy nim woreczek z marihuaną.
  Do zdarzenia doszło w piątek...
 • Oświęcim. Uczniowie z Oświęcimia z nagrodami w konkursie „NO PROMIL – NO PROBLEM”. Podsumowanie kilkumiesięcznej kampanii profilaktycznej.
  Oświęcimscy uczniowie, którzy brali udział w konkursie ogłoszonym w ramach kampanii „No Promil – No Problem” zajęli czołowe miejsca. Prace multimedialne, literackie oraz plastyczno - techniczne poruszające problem świadomości kierowców i pasażerów na temat obowiązku zachowania trzeźwości za...
 • Dotacje na zabytki 2019

  Zarząd Powiatu ogłosił w dniu 1 lutego 2019 r. nabór wniosków na dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku nieruchomym wpisanym do rejestru zabytków, położonym

 • Gminne Mistrzostwa w Narciarstwie Alpejskim 31 stycznia 2019 roku w Kluszkowcach na stoku wygasłego wulkanu, górze Wdżar, w Ośrodku Narciarskim „Czorsztyn Ski” odbyły się Mistrzostwa Gminy Oświęcim w narciarstwie alpejskim.

 • Dobiegły końca Mistrzostwa Polski Juniorów w łyżwiarstwie figurowym

  Dobiegły końca Mistrzostwa Polski Juniorów, które odbyły się w dniach 2-3 lutego 2019 r. na hali lodowej w Oświęcimiu. Dzień wcześniej bo 1 lutego, przeprowadzono Międzywojewódzkie Mistrzostwa

 • Produkcja płyt CD, oferowana przez wiele działających na polskim rynku firm, to sposób na pozyskanie bardzo dużej ilości nośników, z nagranymi na nich danymi. Do metod, które cieszą się zainteresowaniem największej liczby osób na całym świecie, zalicza się tłoczenie płyt CD oraz duplikację – są one popularne nie tylko ze względu na atrakcyjny cennik, ale również ostateczny efekt. Przyjrzyjmy się nieco bliżej obu tym metodom i sprawdźmy, która z nich będzie najlepsza dla Ciebie!

  Tłoczenie płyt CD i duplikacja – na czym polegają te metody?

  Obie metody produkcji płyt powinna zaproponować Ci każda profesjonalna tłocznia CD, która dysponuje nowoczesnym, specjalistycznym wyposażeniem i jest w stanie przeprowadzić oba procesy w sposób kompleksowy i możliwie jak najszybszy. Każda z metod jest warta uwagi, jednak obie znacząco różnią się od siebie, dlatego też skierowane są do różnego grona odbiorców.

  Tłoczenie płyt CD jest metodą, która odbywa się przy udziale nowoczesnych wtryskarek – podstawą jest tutaj stworzenie odpowiedniej matrycy z danymi, która zostaje odpowiednio zabezpieczona poprzez warstwę aluminium i specjalny lakier, utwardzany promieniowaniem ultrafioletowym. Dzięki temu nie tylko nie dochodzi do utleniania płyt, ale również są one niezwykle odporne na zarysowania, a ich trwałość szacuje się nawet na 100 lat. Tłoczenie płyt CD, dostępne np. tutaj: http://agmark.pl/cd.php?id=nagrywanie_plyt (cennik dostępny na stronie) jest metodą skierowaną do tych osób i firm, które chcą zamówić wielotysięczny nakład płyt i pozyskać go w bardzo krótkim czasie – nawet jedną dobę!

  Duplikacja z kolei to nic innego jak kopiowanie, które każdy z nas może wykonywać nawet w domowych warunkach, przy udziale nagrywarek. Oczywiście tłocznia CD posiada na wyposażeniu nowoczesne i bardzo szybkie maszyny, które pozwalają zapewnić realizację naprawdę dużych zamówień. W tej metodzie dane kopiowane są z jednej płyty na drugą, więc nie dochodzi do tworzenia specjalnych matryc – to z kolei ma wpływ na wytrzymałość płyt (niższą niż w przypadku tłoczenia).

  Tłoczenie płyt CD czy duplikacja? Porównanie metod i cennik

  Produkcja płyt CD – którą metodę wybrać?

  Zarówno tłoczenie płyt CD, jak również ich duplikacja mają swoje zalety i wady, a wybór metody jest uzależniony przede wszystkim od indywidualnych celów i potrzeb. Tłoczenie płyt CD to przede wszystkim możliwość zaopatrzenia się w bardzo dużą liczbę wysokiej jakości płyt, które są dużo bardziej wytrzymałe od tych, które biorą udział w procesie kopiowania. Jest to również metoda tania, ponieważ koszt jednej płyty, przy nakładzie np. 1000 egzemplarzy, nie przekracza 1 zł. Tutaj jednak warto powiedzieć, że cennik jest bardziej korzystny w przypadku kopiowania – koszt jednej płyty przy 1000 egzemplarzy wynosi np. 0,25 zł, jednak tutaj warto mieć również na uwadze, że należy dodatkowo zapłacić za czystą płytę, na której nagrywany będzie materiał.

  Zwykle kopiowanie przebiega też szybciej, chociaż tutaj wszystko zależy od polityki, jaką prowadzi tłocznia CD – czasami realizacja zlecenia w przypadku mniejszych zleceń wynosić będzie 1 dobę, a przy większych (tłoczenie płyt CD) nawet tydzień. Warto więc przed podjęciem decyzji wziąć to pod uwagę i dowiedzieć się w tłoczni CD, jaki będzie czas realizacji zlecenia.

  Skuteczna produkcja płyt CD – tylko z profesjonalną tłocznią!

  Niezależnie od tego, jaką metodę produkcji płyt CD wybierzesz, musisz mieć na uwadze to, że tym, co będzie miało największy wpływ na Twoje zadowolenie, jest jakość usług świadczonych przez tłocznię CD. Musi ona dysponować nowoczesnymi maszynami i przeprowadzać cały proces produkcji płyt zgodnie z najwyższymi standardami. Co więcej – musi być to również firma zaufana i fachowa, a o tym czy jest tak w rzeczywistości, dowiesz się przede wszystkim dzięki opiniom wcześniejszych klientów. Polecamy przy tym zapoznanie się z ofertą i stroną internetową firmy – to tam znajdziesz cennik, proponowane metody oraz zakres usług dodatkowych, w skład których wchodzić może np. tworzenie nadruków na płyty, opakowań czy innych elementów, które pozwolą Ci zaopatrzyć się w gotowy produkt.

 • Oświęcim. Kolejny przypadek podtrucia tlenkiem węgla. Zamontuj czujnik czadu.
  W nocy z 29/30 stycznia 2019 o godzinie 2:00 policjanci zostali powiadomieni przez strażaków o kolejnym przypadku podtrucia tlenkiem węgla. Tym razem do zdarzenia doszło w mieszkaniu jednego z bloków przy ulicy Bałandy w Oświęcimiu.
  Jak ustalili policjanci w łazience, gdzie funkcjonował piecyk...
 • Przeciszów. Nowa Wieś. Na rowerze pomimo zakazu
  W dniu 30 stycznia 2019 policjanci Wydziału Ruchu Drogowego oświęcimskiej komendy Policji patrolując rejon Przeciszowa zatrzymali rowerzystę posiadającego orzeczony zakaz kierowania.
  Do zdarzenia doszło o godzinie 09.30 na ulicy Długiej, gdzie do kontroli drogowej został zatrzymany jadący na...
 • Kęty. Nietrzeźwy rowerzysta wpadł przewożąc komodę
  W Kętach doszło do nietypowej kolizji drogowej, którą spowodował nietrzeźwy rowerzysta. 55 – latek z Kęt mając w organizmie 3 promile alkoholu postanowił wsiąść na swój trójkołowy rower i w takim stanie przewieźć komodę w koszu znajdującym się przy rowerze. Pijany rowerowy rajd zakończył się...
 • Oświęcim. Dzieci na topniejącym lodzie. Wzorowa reakcja mieszkańców Broszkowic. Apel do rodziców.
  Policjanci Zespołu ds. Nieletnich i Patologii oraz dzielnicowi jeszcze przed feriami we wszystkich szkołach na terenie powiatu oświęcimskiego przeprowadzili zajęcia, podczas których przestrzegali przed wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne. Radzili, że najlepiej skorzystać z lodowiska czy...
 • Aktywne Lato "Aktywne Lato w Gminie Oświęcim - Rozwój Kapitału Społecznego Gminy Oświęcim"

  Nowoczesne technologie powodują, że każdy właściciel firmy zyskuje nowe szanse rozwoju swojego biznesu. I choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu wydawało się to niemożliwe, dzisiaj taki rozwój może wynikać z postawienia na rozwiązania… telefoniczne. Jednak nie takie tradycyjne, ale właśnie te nowoczesne, do których zalicza się bez wątpienia wirtualna centrala telefoniczna. To rozwiązanie, które da Ci ogrom możliwości i korzyści, dla których zdecydowanie warto rozpatrzyć skorzystanie z niej.

  Na początek – czym jest wirtualna centrala telefoniczna?

  Jest to – mówiąc najprościej – centrala umieszczona w chmurze u jednego z operatorów, u których wykupujesz usługę. Opiera się ona na telefonii VOIP, a więc takiej, w której połączenia wykonywane są przy użycia połączenia internetowego. Daje to bardzo wiele korzyści, ponieważ Ty – jako użytkownik centrali – nie musisz budować własnych serwerowni, wiercić dziur w ścianach i przeprowadzać wszystkich innych prac, które towarzyszą budowie fizycznej centrali. Wirtualna centrala telefoniczna, oferowana przez profesjonalistów (np. http://www.spikon.pl/wirtualna-centrala/), jest więc rozwiązaniem, które można wdrożyć bardzo szybko i które pozwoli Ci wykonywać oraz odbierać połączenia, a co za tym idzie poprawić komunikację z klientem oraz wewnątrz przedsiębiorstwa.

  Centrala IP PBX to rozwiązanie, z którego mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy – niezależnie od tego, czy prowadzą oni małą, średnią, czy też dużą firmę.

  Wirtualna centrala telefoniczna – 5 korzyści, jakie daje

  Wirtualna centrala – 5 najważniejszych korzyści dla przedsiębiorstw

  Po pierwsze – redukcja kosztów

  Na początku wspomnieliśmy o pracach, jakie trzeba wykonać, aby stworzyć tradycyjną, fizyczną centralę telefoniczną w firmie. Wiąże się to oczywiście z bardzo wysokimi kosztami, jakie musi ponieść przedsiębiorca, chcący korzystać ze sprawnej komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej. Wirtualna centrala telefoniczna nie generuje takich problemów i kosztów, ponieważ wszystko odbywa się w chmurze i jest realizowane przez zewnętrznego operatora – Tobie więc pozostaje ewentualnie kwestia zakupienia telefonów, z których możliwe będzie wykonywanie połączeń.

  Co więcej – telefony VOIP, które cieszą się rosnącą popularnością wśród Klientów biznesowych, mają jeszcze jedną, ogromną zaletę – bardzo niskie koszty połączeń. I co najważniejsze – o wiele niższe od tych tradycyjnych. Nie powinno to dziwić, wszak połączenia wykonywane są tutaj za pośrednictwem Internetu.

  Po drugie – łatwe wdrożenie i korzystanie

  Centrala IP działa trochę jak urządzenie plug and play, a więc jego specjalistyczna konfiguracja nie jest wymagana, a do tego współpracuje ona z wieloma zróżnicowanymi urządzeniami. Efektem tego jest bardzo prosta i szybka konfiguracja całego rozwiązania – może to zająć zaledwie kilka minut, w związku z czym skorzystasz z możliwości odbierania i wykonywania połączeń bardzo szybko. Samo korzystanie z telefonii IP również jest bezproblemowe, a gdyby pojawiały się jakieś wątpliwości czy problemy z centralą – operator zapewnia Ci pełne wsparcie o każdej porze.

  Po trzecie – ogrom możliwości

  Wirtualna centrala PBX to bardzo wiele zróżnicowanych funkcji i możliwości, jakie zapewni Ci Twój operator. Możesz generować wiele numerów wewnętrznych i korzystać z nich bez dodatkowych kosztów, masz możliwość przekierowywania i kolejkowania połączeń, możesz nagrywać rozmowy i przenosić je do chmury, a nawet generować billingi online. Wszystko to sprawi, że Twoje działania będą skuteczniejsze, a wirtualna centrala telefoniczna pozwoli Ci realizować cele biznesowe.

  Po czwarte – możliwość dowolnej konfiguracji

  Prowadzisz małą firmę? A może wielkie przedsiębiorstwo, zatrudniające setki pracowników? Nieistotne! Centrala IP PBX to rozwiązanie w pełni konfigurowalne, które możesz dopasować do własnych potrzeb i korzystać z niego tak, aby przynosiło Ci korzyści. Wystarczy, że poinformujesz o swoich potrzebach operatora, a ten zrobi wszystko tak, jak trzeba.

  Po piąte – bezpieczeństwo w każdym miejscu na świecie

  Wirtualna centrala to rozwiązanie, z którego możesz korzystać w każdym miejscu na świecie i które jest w stu procentach bezpieczne – dzięki temu okazuje się zbawienne dla wielu firm, które potrzebują taniego sposobu na skuteczną komunikację!

  Kredyt pod zastaw mieszkania w formie pozabankowej to awaryjne rozwiązanie dla osób, które chcą zyskać dużą kwotę dodatkowych pieniędzy w bardzo krótkim czasie. Nie wiążą się z tym skomplikowane formalności ani wysokie wymagania, dzięki czemu jest to dostępne dla wielu osób wyjście. Na co zwrócić uwagę, decydując się na pożyczkę pod zastaw nieruchomości?

  Kredyt pod hipotekę – pomoc w każdej sytuacji

  W życiu zdarza się wiele sytuacji, kiedy dodatkowy zastrzyk dużej sumy pieniędzy mógłby sporo zmienić. Jest to szczególnie odczuwalne dla przedsiębiorców, niezależnie, czy są właścicielami niewielkich firm, czy wspólnikami większych spółek. Zakup nowego sprzętu, remont siedziby, ogólna inwestycja w rozwój czy spłacenie należności finansowych, których przy prowadzeniu biznesu zawsze jest wiele – we wszystkich tych sytuacjach rozwiązaniem może być pożyczka pod zastaw nieruchomości, np. https://www.actum-finanse.pl/oferta/szczegoly/flagowa-pozyczka-actum, przeznaczona dla przedsiębiorców.

  Pozabankowy kredyt pod hipotekę posiada wiele zalet – przede wszystkim, ma na niego szansę o wiele więcej osób oraz nie wiąże się z długim oczekiwaniem na odpowiedź instytucji. Ze względu na niskie wymagania pozwala niemal każdemu przedsiębiorcy na skorzystanie z takiej formy pomocy. Dzięki takiej opcji, można otrzymać bardzo wysoką kwotę w bardzo krótkim czasie – w dodatku na dowolny cel przedsiębiorstwa, można więc poświęcić otrzymaną sumę zarówno na spłacenie należności, jak i rozwój swojej firmy czy pokrycie szkód, powstałych na skutek nieszczęśliwego zdarzenia losowego.

  Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać pożyczkę pod zastaw nieruchomości?

  Kredyt pod zastaw mieszkania, udzielany przez firmę pożyczkową, to rozwiązanie niemal dla każdego, nie wiąże się bowiem z trudnymi do spełnienia warunkami. Kluczowym wymogiem jest status przedsiębiorcy, a więc osoby posiadającej własną działalność gospodarcza, będącej wspólnikiem spółki cywilnej lub spółki handlowej. Aby móc uzyskać kredyt pod hipotekę, potrzebna jest również oczywiście nieruchomość, która będzie stanowiła zabezpieczenie zobowiązania finansowego. Pożyczkobiorca nie musi jednak być wcale jej właścicielem w świetle prawa – wystarczy, że może nią dysponować, np. dzięki pisemnej zgodzie osób posiadających prawo własności.

  Ograniczenia co do nieruchomości będącej zabezpieczeniem pożyczki pod zastaw również nie są wysokie, ponieważ w takiej roli może wystąpić zarówno mieszkanie i dom, jak i działka budowlana lub rolna, lokal użytkowy lub obiekt przemysłowy. Możliwości jest więc bardzo dużo, co podnosi szansę otrzymania kredytu pod zastaw nieruchomości nawet w trudnej sytuacji finansowej.

  Pożyczka pod zastaw mieszkania – w jakich sytuacjach sprawdzi się kredyt pod hipotekę?

  Co ważne, przy tego typu pożyczce pozabankowej nie trzeba dokumentować swoich dochodów – wystarczy oświadczenie. Formalności są ograniczone do minimum, aby skrócić czas oczekiwania klienta – nie musi on zajmować się wycieczkami do urzędów. Jedynymi dokumentami, jakie są potrzebne, by móc starać się o pożyczkę pod zastaw mieszkania, są:

  • dokument potwierdzający tożsamość,
  • dokument potwierdzający posiadanie nieruchomości, mającej stanowić zabezpieczenie kredytu pod hipotekę, np. akt notarialny,
  • podpisany formularz pożyczkowy,
  • zdjęcia ukazujące nieruchomość,
  • dla domów oraz działek opcjonalnie także wyrys i wypis z mapy ewidencyjnej.

  Na co zwrócić uwagę, decydując się na ofertę pożyczki pod zastaw nieruchomości?

  Wybierając ofertę pożyczki pod zastaw nieruchomości w Szczecinie, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, od których zależy opłacalność takiego rozwiązania. Przede wszystkim, warto wybrać firmę pożyczkową, która nie wymaga opłat wstępnych przed podpisaniem umowy, a także daje klientowi możliwość negocjowania jej warunków. Dzięki temu można dopasować ofertę do swoich możliwości. Umowa powinna być także przejrzysta i oferować realne warunki spłaty, z comiesięcznymi ratami o równej wysokości oraz możliwością przedterminowego uregulowania należności bez dodatkowych opłat.

  Ekologiczny ogród wiąże się z rezygnacją ze szkodliwej chemii przy uprawie roślin. Najlepszym alternatywnym rozwiązaniem na poprawę ich wzrostu oraz ochronę przed szkodnikami jest zasiedlenie w ogrodzie pożytecznych zwierząt, które najlepiej zadbają o naturalną równowagę zieleni. Aby ptaki, owady czy jeże chciały zamieszkać w przydomowym ogrodzie, należy zadbać o przygotowanie dla nich odpowiedniego schronienia w formie budek lęgowych.

  Budki lęgowe – domki dla ptaków, nietoperzy i owadów

  Uprawa ogrodu bez wspomagania się dodatkowymi środkami, które odstraszą szkodniki oraz poprawią jakość roślin, jest bardzo trudna – na szczęście istnieją naturalne metody, dzięki którym można zapewnić sobie piękną, bujnie rosnącą zieleń. Jedną z najskuteczniejszych z nich jest zyskanie pomocy naturalnych sprzymierzeńców w postaci zwierząt, które żywią się owadami zagrażającymi roślinom lub zapylają kwiaty i drzewa owocowe. Mowa głównie o ptakach, nietoperzach, jeżach, a także niektórych gatunkach owadów, które nie szkodzą, a mają pozytywny wpływ na rozwój i zdrowie całego ogrodu. Aby przyciągnąć pożyteczne gatunki, należy zamieścić w ogrodzie specjalne budki lęgowe, np. https://gcl.com.pl/budki-legowe-2/budki-legowe/ - dostępne są domki dla ptaków, nietoperzy, owadów oraz jeży, przystosowane do ich potrzeb i dające im odpowiednie schronienie.

  Warto wybrać budki przygotowane przez specjalistów, które są w pełni dopasowane do naturalnych preferencji zwierząt oraz wykonane z ekologicznych materiałów. Dzięki odpowiedniemu rozmiarowi oraz naśladownictwu naturalnych schronień, wybieranych lub budowanych przez poszczególne gatunki, ma się ogromną szansę na to, że w ogródku wkrótce pojawią się pożyteczne zwierzęta. Tacy sąsiedzi nie tylko zadbają o zdrowie roślin, ale także stanowią idealny obiekt obserwacji dla miłośników przyrody.

  Domki dla ptaków – dlaczego warto powiesić budki lęgowe?

  Do najpopularniejszych obiektów tego typu należą domki dla ptaków – w wielu ogrodach stanowią naturalny element krajobrazu, ich właściciele często bowiem mają nadzieję na obserwację tych wdzięcznych zwierząt. Ptaki są bardzo pożyteczne w ogrodzie, ponieważ wyłapują uciążliwe dla roślin i ludzi owady. Aby nie tylko przyciągnąć, ale również zadomowić u siebie ulubione gatunki, nie wystarczy karmnik – warto zainwestować w budkę lęgową. Domki dla ptaków są specjalnie tak skonstruowane, by zapewnić im schronienie przed drapieżnikami oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dostępne są różne modele, przeznaczone dla różnych gatunków, nie wszystkie bowiem chętnie osiedlą się w klasycznej, prostokątnej budce – warto dobrać dla danego gatunku domek dla ptaków o kształcie i budowie podobnym do naturalne występujących schronień.

  Domki dla nietoperzy – jakie znaczenie dla ogrodu mają nocni łowcy?

  Nietoperze to również bardzo pożyteczne stworzenia, żywią się bowiem owadami, których główna aktywność występuje po zmierzchu. Zazwyczaj takie owady są niedostępne dla większości gatunków ptaków, dlatego w walce z nimi niezastąpione są właśnie nietoperze. Potrzebują one specjalnego schronienia na czas dziennego odpoczynku – najlepiej sprawdzą się domki dla nietoperzy, które są dostosowane do ich naturalnych potrzeb i dobrze chronią je przed drapieżnikami i niekorzystną pogodą.

  Domki dla owadów – czy warto się na nie zdecydować?

  Nie wszystkie owady to szkodniki, żywiące się roślinami – wręcz przeciwnie, wiele gatunków jest bardzo pożytecznych i znacząco wpływa na prawidłowy rozwój roślin. Zapylające kwiaty i drzewa owocowe trzmiele, które są zupełnie niegroźne dla ludzi, zwalczające mszyce skorki czy złotookowate to przyjaciele każdego ogrodu. Domki dla owadów pozwolą im przetrwać i swobodnie rozmnażać się w ogrodzie, zapewniając im odpowiednie warunki.

  Wybierz naturalne budki lęgowe dla zwierząt

  Budki lęgowe to schronienie dla wielu gatunków zwierząt, które są bardzo potrzebne do zachowania naturalnej równowagi w ogrodzie. Warto wybierać naturalne rozwiązania, stworzone z ekologicznych materiałów i dostosowane do potrzeb każdego gatunku – dzięki temu nie trzeba długo czekać na nowych mieszkańców swojego ogródka.

  Budki lęgowe – dlaczego warto zamieszczać domki dla ptaków, nietoperzy i owadów w swoim ogrodzie?

  Usługi budowlane to ogrom różnych historii, również tych najbarwniejszych i w związku z tym – wiele wylanych łez rozczarowań, które popłynęły w wyniku nieodpowiedniego podejścia albo niezrealizowanego zlecenia przez „specjalistów”. A pomyłki w zakresie usług budowlanych nie powinny wchodzić w grę, ponieważ mogą wpłynąć negatywnie na nasze codzienne bezpieczeństwo. Jedną z najbardziej newralgicznych dziedzin, w których nie ma miejsca na błąd fachowca, jest naprawa dachów, dlatego też w tym artykule podpowiemy Ci jak znaleźć odpowiednich, wykwalifikowanych specjalistów!

  Potrzebna naprawa dachów? 5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę poszukując fachowca!

  Po pierwsze – doświadczenie, referencje i realizacje

  Chcąc znaleźć specjalistów, dla których remont dachów jest codziennością i jednocześnie specjalnością, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich doświadczenie. Im jest ono większe, tym bardziej wpływa na poziom posiadanej wiedzy, a także umożliwia odpowiednie reagowanie w różnych sytuacjach. Doświadczony specjalista doskonale wie, jak zachować się w poszczególnych sytuacjach, jak naprawić konkretne uszkodzenia i z jakich technologii czy materiałów ma skorzystać.

  Jak sprawdzić doświadczenie? Cóż, profesjonalna firma budowlana, której specjalnością jest naprawa dachów powinna sama pochwalić się doświadczeniem za pośrednictwem swojej strony internetowej. Głównym wyznacznikiem doświadczenia jest jednak nie liczba lat w branży, ale przede wszystkim – ilość realizacji i referencji. Te ostatnie mogą być najlepszym wyznacznikiem tego, czy firmie można zaufać i czy jej remont dachów jest skuteczny oraz satysfakcjonujący dla klientów.

  Po drugie – stosowane materiały i technologie

  Jeżeli firma korzysta z przestarzałych technologii i niskiej jakości materiałów, jest to znak, by zrezygnować z jej usług i postawić na inną. Oczywiście dowiesz się o rodzaju stosowanych technologii i materiałów tylko wtedy, gdy firma umieści je na stronie – jeżeli tego nie zrobi, warto poszukać gdzie indziej. Warto przy tym dodać, że niektórzy fachowcy, przyzwyczajeni do starszych rozwiązań, mogą wykonywać swoją pracę równie dobrze co ci, idący z duchem czasu. Warto więc zapytać dlaczego korzystają z takich rozwiązań – jeżeli odpowiednio uargumentują, być może poszukiwanie kogoś innego nie będzie potrzebne.

  Po trzecie – oferta i strona internetowa

  Naprawa dachów jest czymś bardzo rozbudowanym, do czego firma powinna podchodzić kompleksowo. I dlatego bardzo istotne jest to, aby pokazać klientowi jak pracują dekarze z danej firmy, jaki jest zakres usług i co są w stanie zaoferować. Dzięki temu klient czuje się pewnie i wie, że ma do czynienia z ekspertami. Do przekazania wszystkich tych informacji niezbędna jest strona internetowa – jej posiadanie to w dzisiejszych czasach absolutny fundament, a dla Ciebie istotne również powinno być to, jak bardzo rozbudowana i bogata w informacje jest to strona.

  Po czwarte – opinie dotychczasowych klientów

  Mówiliśmy już co prawda o referencjach, jednak mają one to do siebie, że mówią one tylko o niewielkim procencie zleceń, zrealizowanych przez daną firmę. Jeżeli chcesz wiedzieć, czy naprawa dachu rzeczywiście pójdzie jak z płatka, poznaj opinie dotychczasowych klientów – najlepiej te, znajdujące się w Internecie. Zyskasz w ten sposób pełen obraz tego, jak działa firma, dowiesz się czy spełnia oczekiwania swoich klientów, a także jakie ma podejście do realizowanych zleceń. Do głównych źródeł opinii powinny należeć Google, portale społecznościowe i specjalistyczne fora.

  Po piąte – podejście do klienta

  Czasami najlepiej o profesjonalizmie i efektywności danej firmy, której specjalnością jest remont dachów, świadczy bezpośrednia rozmowa – to po niej możesz wywnioskować, czy dana firma jest zaangażowana w swoje działania i czy traktuje Cię poważnie. Jeżeli stosunek rozmówcy do Ciebie i twojego problemu jest ambiwalentny, poszukaj gdzie indziej, bo może się to wiązać z brakiem odpowiedniego zaangażowania już w trakcie prowadzonych prac.

  Potrzebna naprawa dachów? Podpowiadamy jak znaleźć najlepszych specjalistów!

  O tym, jak działa ogrzewanie domu gazem z butli możemy przeczytać w wielu serwisach branżowych. Dlatego, żeby się nie powtarzać, w dzisiejszym artykule spoglądamy na ogrzewanie gazowe z butli przydomowej z nieco innej perspektywy – finansowej. Oczywiście cena gazu do ogrzewania jest bardzo zbliżona, niezależnie od tego, czy gaz pochodzi z butli czy przydomowego zbiornika. Ogromną różnicę robią jednak koszty inwestycyjne, które mogą znacząco wpłynąć na cenę ogrzewania domu w szerszej perspektywie czasowej – inwestycja w instalację grzewczą musi się spłacić, a to w pewnym sensie podnosi koszty ogrzewania domu w pierwszych latach użytkowania instalacji.

  Jeśli zastanawiasz się, czy ogrzewanie domu gazem z butli jest w ogóle możliwe, koniecznie zapoznaj się z dzisiejszym artykułem. Opiszemy w nim alternatywne sposoby ogrzewania gazowego, które nie wymagają zakupu niebagatelnie drogiego przydomowego zbiornika na gaz LPG.

  Zbiornik przydomowy a cena gazu do ogrzewania

  Jeśli zdecydujemy się na zakup lub dzierżawę zbiornika na gaz, będziemy musieli znaleźć także firmę, która zapewni nam stałe dostawy gazu do zbiornika – w odróżnieniu od butli, zbiornika nie odepniemy od instalacji i nie zawieziemy do punktu dystrybucji gazu. Oznacza to, iż w pewnym sensie uzależnimy się od cen dyktowanych przez dystrybutora. Cena gazu do ogrzewania może w tym przypadku być wyższa od ceny tego samego gazu w punkcie dystrybucji. Firma dostarczająca gaz na naszą posesję musi bowiem pokryć koszty dojazdu oraz koszty zatrudnienia specjalistów, którzy uzupełnią nasz zbiornik fachowo i bezpiecznie. Okazuje się więc, iż decydując się na ogrzewanie gazowe z butli przydomowej oszczędzamy podwójnie. Pierwsza oszczędność wynika z braku przydomowego zbiornika na gaz, druga z możliwości wyboru dowolnego punktu dystrybucji gazu, w którym – jak już wcześniej wspomnieliśmy – gaz będzie tańszy od tego dostarczanego bezpośrednio na naszą działkę. Jedynym mankamentem takiego rozwiązania jest konieczność częstego (w zależności od zapotrzebowania obiektu na ciepło) napełniania butli. Oczywiście u dystrybutorów znajdziemy butle na gaz o różnych pojemnościach, jeśli do tego dołożymy zwiększoną kaloryczność gazu płynnego w porównaniu z gazem ziemnym, może się okazać że jedna butla z gazem zaspokoi nasze zapotrzebowanie na ciepło przez znacznie dłuższy czas niż początkowo zakładaliśmy.

  Ogrzewanie domu z butli przydomowej - dlaczego rezygnujemy ze zbiornika podziemnego?

  Ogrzewanie gazowe z butli przydomowej a gaz ziemny

  Wydawać by się mogło, że doskonałą alternatywą dla gazu z butli jest gaz ziemny. Faktycznie podpięcie się do gazociągu jest niezwykle wygodne, bo nie trzeba w ogóle pamiętać o konieczności uzupełniania zapasów paliwa. Niestety, w praktyce ogrzewanie gazowe zasilane gazem ziemnym nie zawsze jest możliwe. Pierwszą trudność może przysporzyć lokalizacja nieruchomości. Domy posadowione na działkach inwestycyjnych na przedmieściach lub wioskach często nie mają dostępu do gazociągu, w związku z czym nie mogą zostać podpięte pod miejską instalację gazową. Drugi problem przysparza sam gaz, który może się okazać nieodpowiedni do naszych potrzeb. Gaz ziemny musi spełniać określone normy, żeby ogrzewanie domu było możliwe i efektywne. Na koniec pozostaje jeszcze cena. Ogrzewanie domu gazem z butli okazuje się być tańsze niż korzystanie z medium z nitki. Dlaczego? Po pierwsze, propan butan jest bardziej kaloryczny, dzięki czemu możliwe jest zapewnienie komfortu cieplnego przy minimum spalonego paliwa. Po drugie, gaz w butli nie jest obarczony szeregiem opłat stałych i przesyłowych, co czyni go o wiele tańszym paliwem w porównaniu z gazem ziemnym.

  Czy to nowo wybudowany dom, czy już mający swoje lata budynek – podczas instalacji systemu centralnego ogrzewania należy zadbać o to, aby wybrana była najlepiej dopasowana do warunków – pompa co. Zanim specjalista weźmie się za jej dobór, powinien dobrze się rozeznać w jakich uwarunkowaniach będzie ona pracować. Od tego może w końcu zależeć, czy dana pompa wywiąże się odpowiednio z ogrzewania domu.

  Fachowiec musi także posiadać informacje dotyczące poziomu wód gruntowych na działce oraz jaki jest ich skład chemiczny. Dodatkowo przydatny może się okazać dla niego przekrój geologiczny ziemi okolicznego sąsiedztwa.

  Pompa co w nowym domu

  Aby nie musieć instalować dolnego źródła, najczęściej poleca się rozwiązanie z powietrzną pompą ciepła. Montaż polega na przygotowaniu cokołu pod zewnętrzną jednostkę, kolejno powinno się zainstalować jednostkę wewnętrzną, a na końcu oba urządzenia połączyć ze sobą dwoma rurami i poprowadzić instalację elektryczną. Jako, że jest to mało inwazyjne zadanie, nie zachodzi potrzeba angażowania kolejnych fachowców i generowania dodatkowych kosztów. Cały proces może bez problemu wykonać duet osób o podstawowej wiedzy w tym kierunku. Jeżeli zależy nam na dodatkowej oszczędności, można zdecydować się na wewnętrzną kompaktową jednostkę, która posiada wbudowany zasobnik na wodę oraz pozostały osprzęt. W wyniku tego, liczba koniecznych do wykonania połączeń, zdecydowanie się zmniejszy. Warto dodać, ze samo urządzenie nie zajmuje bardzo dużo miejsca.

  Pompy co – najczęściej pojawiające się dylematy

  Co w wypadku dużej działki?

  W wypadku kiedy nasza działka jest dość pokaźnych rozmiarów, dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie pompy powietrznej, która jest tania w montażu lub też gruntowego modelu i płaskiego kolektora. To ostatnie rozwiązanie może okazać się bardzo efektywne nawet w przypadku bardzo ostrych mrozów, warunkiem jest jednak właściwe dobranie urządzenia. Kluczowe jest z pewnością dokładnie obliczenie powierzchni dolnego źródła. Jest to swojego rodzaju sezonowy magazyn gromadzący energię. Czerpana jest ona zimą, po czym latem dochodzi do jej regeneracji. Jeżeli zastosowany przez nas kolektor płaski będzie za mały, może to spowodować radykalny spadek temperatury gruntu przy końcu okresu grzewczego. Wzrosną koszty eksploatacji pompy, a znacznie spadnie jej wydajność.

  Szacuje się, że aby odpowiednio ułożyć kolektor płaski, potrzeba powierzchni przynajmniej dwa razy większej, niżeli powierzchnia całego domu. Stąd też, np. podczas kiedy metraż naszego domu wynosi dwieście metrów kwadratowych, wymaga się czterystu metrów kwadratowych na powierzchnię dla kolektora. Wiadomo jednak, że ostatnie słowo w tej kwestii powinien mieć firma bądź projektant, który zajmuje się budynkiem. Powinien on też uwzględnić właściwości danego gruntu jak i straty cieplne obiektu.

  Grzanie zimą, chłodzenie latem

  Jeżeli zależy na pompie co, które w zimie ogrzeje nasz dom podczas mrozów, a latem ochłodzi nasze pomieszczenia w upalne dni, warto wybrać model gruntowy, połączony z odwiertami. W takim wypadku wszystkie pokoje budynku będą chłodzone dzięki instalacji ogrzewania podłogowego. Podczas eksploatacji systemu w lecie, pracują tylko i wyłącznie pompy obiegowe. Koszty jakie trzeba za to ponieść są stosunkowo niewielkie, zatem ciężko nie zgodzić się, że jest to bardziej opłacalne rozwiązanie, niż klasyczna klimatyzacja. Dodatkowo na uwagę zasługuje fakt, że podczas chłodzenia, temperatura dolnego źródła wzrasta. Powoduje to, że ogrzewając wodę, pompa co osiąga większą sprawność działania, a do tego zużywa mniej energii.