• Nabór na członków komisji konkursowych dla przedstawicieli organizacji pozarządowych

  Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu na podstawie art.15 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, zaprasza przedstawicieli organizacji pozarządowych lub

 • Grupa KobietON, czyli warsztatowo w Oświęcimiu dla kobiet

  Podczas czterech spotkań projektu KobietON oświęcimianki w różnym wieku spotykały się, by wzajemnie się inspirować, motywować i wspólnie wspaniale spędzić czas. Wymyśliły to w trójkę,

 • Rywalizowali w turnieju tenisa stołowego

  8 grudnia w Samorządowym Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 2 w Chełmku odbył się II Turniej Tenisa Stołowego Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych powiatu oświęcimskiego. Wydarzenie zostało zorganizowane

 • Oświęcim. Nocny pościg zakończony zatrzymaniem nietrzeźwego kierowcy
  Policjanci z Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego oświęcimskiej komendy Policji, podczas pościgu zatrzymali nietrzeźwego kierowcę. Jak się okazało 51 – letni mieszkaniec Gminy Przeciszów wsiadł za kierownicę samochodu, mając w organizmie ponad 2 promile alkoholu. To nie jedyne przestępstwo za które...
 • Oświęcim. Policjanci odnaleźli zaginionego pensjonariusza domu pomocy społecznej
  W dniu 6 grudnia 2018 w Oświęcimiu policjanci z Ogniwa Patrolowo – interwencyjnego, podczas służby odnaleźli poszukiwanego od dwóch dni, niepełnosprawnego mężczyznę. Poszukiwany 43 – latek samowolnie opuścił jeden z domów pomocy społecznej w powiecie chrzanowskim.
  Wczoraj o godzinie 09.00...
 • To czego najbardziej obawiamy się w gabinecie stomatologicznym to ból. Kto z nas nie ma przykrych doświadczeń z dzieciństwa, kiedy jeszcze z ufnością zajmowaliśmy miejsce na fotelu dentysty szkolnego i wierzyliśmy, że skoro Pani/Pan Stomatolog powiedział, że nie będzie bolało, tak rzeczywiście będzie? Stomatolog z miejscowości Białołęka sam bardzo dobrze pamięta te czasy…

  - Ostatecznie skończyło się na tym, że gabinet stomatologiczny w szkole omijałem szerokim łukiem, co nie skończyło się dla mnie najlepiej. – wspomina, kiedy rozpoczynamy naszą rozmowę o współczesnej stomatologii bez bólu, która nie tylko jest możliwa, ale już praktykowana w zdecydowanej większości dobrych gabinetów dentystycznych zarówno w mieście Białołęka, jak i na terenie całego kraju. Czym jest stomatologia bez bólu i dlaczego dentyści starej daty wciąż się przed nią wzbraniają? Dzisiejszy artykuł poświęciliśmy problematyce leczenia ubytków bez znieczulenia oraz jej opłakanych dla społeczeństwa skutkach. Jeśli ty też masz złe wspomnienia z dzieciństwa i z tego powodu do dnia dzisiejszego unikasz gabinetu stomatologicznego, koniecznie poświęć chwilę na lekturę tego wpisu. Być może dasz się przekonać, że leczenie stomatologiczne nie musi boleć, a rutynowe co półroczne kontrole w gabinecie mogą być czystą formalnością.

  Stomatologia bez bólu – tani chwyt marketingowy?

  I bez przekonywania nas, że leczenie zębów nie musi boleć stomatolodzy mają ręce pełne roboty. Zaniedbywanie higieny jamy ustnej, spożywanie pokarmów sprzyjających powstawaniu ubytków oraz odwlekanie w nieskończoność wizyt kontrolnych sprawia, że każdego dnia do gabinetów stomatologicznych w kraju trafiają pacjenci z bólem zębów. Żeby się utrzymać na rynku dentyści nie muszą nas oszukiwać, że nie będzie bolało. Zwłaszcza, że już nie jesteśmy dziećmi, a technologia poszła tak do przodu, że dzisiaj ratujemy zęby, które jeszcze dziesięć lat temu nadawały się tylko i wyłącznie do ekstrakcji.

  Stomatologia bez bólu to pewnego rodzaju ideologia, ruch dentystów, którzy starają się przekonać pacjentów, iż leczenie stomatologiczne nie musi być bolesne, bo korzystając ze zdobyczy współczesnej medycyny możemy bezpiecznie znieczulić pacjenta niezależnie od wieku – kiedyś unikano znieczulania dzieci ze względu na obawy o to, jak środki znieczulające mogą działać na organizm dziecka. Dzisiaj w gabinetach stomatologów dziecięcych czeka na dzieci miła niespodzianka – gaz rozweselający, który jest praktycznie neutralny dla układu nerwowego, a w znacznej mierze eliminuje problem doznawania bólu podczas leczenia. Dzieci leczone ze znieczuleniem o wiele chętniej odwiedzają gabinety dentystyczne i, co najważniejsze nie boją się wizyt u stomatologa. Oczywiście wystarczy, że raz trafią do gabinetu, w którym jednak będzie bolało, a może się okazać, że więcej do stomatologa pójść nie będą chciały. Istnieje szansa, że na początkowym etapie zanegują tylko dentystę, u którego bolało. Jeśli jednak kilkakrotnie poddamy je leczeniu bez znieczulenia okaże się, że nie będą chciały więcej chodzić do dentysty. Wracając do wątku stomatologii bez bólu.

  Obecnie stomatolodzy dysponują szerokim wachlarzem możliwości znieczulenia pacjenta przed zabiegiem. Nowoczesne znieczulenia dentystyczne są skuteczne, a zarazem bezpieczne dla organizmu pacjenta. Dlaczego więc niektórzy stomatolodzy wciąż się przed nimi wzbraniają? Zatwardziali dentyści starej daty (wcale nie muszą być starzy) są przekonani, że leczenie w znieczuleniu to pole do popełniania błędów lekarskich. Głównym problemem jest niemożność jednoznacznego określenia (niestety w oparciu o reakcje bólowe pacjenta) czy ubytek został prawidłowo wyczyszczony. A to od poziomu wyczyszczenia ubytku w dużej mierze zależy, czy będziemy mieć w późniejszym czasie do czynienia z próchnicą wtórną, czy też nie.

  Czynnikiem, który zniechęca małe gabinety dentystyczne do skutecznego znieczulania, a więc aplikacji odpowiedniej dawki odpowiedniego środka znieczulającego, bywa także cena znieczuleń dentystycznych.

  znieczulenie u stomatologa w Białołęce

  A gdyby tak móc korzystać z dobrodziejstw hydromasażu podczas każdej kąpieli? A gdyby było to możliwe bez wychodzenia z domu, niezależnie od pory dnia i nocy, w zaciszu własnej łazienki?

  No właśnie, częstym pytaniem inwestorów rozważających możliwość zaaranżowania domowego SPA jest pytanie o jego lokalizację. Rozwiązania takie jak profesjonalna przykład wanna SPA do łazienki umożliwia organizację domowego SPA wewnątrz domu, podczas gdy minibasen z hydromasażem oraz funkcją podgrzewania wody pozwala cieszyć się relaksem oraz wszystkimi innymi urokami SPA pod gołym niebem. Które z tych rozwiązań będzie najlepsze dla ciebie?

  jak zorganizować domowe SPA z wanną SPA

  Na to oraz wiele innych pytań dotyczących organizacji i wyposażenia własnego domowego SPA będziesz musiał odpowiedzieć sobie sam. W dzisiejszym artykule porównujemy, podpowiadamy i skłaniamy do ponownego przemyślenia podjętych już decyzji – nie zawsze pierwszy wybór okazuje się jednak najbardziej trafny.

  SPA w łazience

  Do stworzenia domowego SPA nie wystarczy droga wanna SPA, którą producent wyposażył w system hydromasażu i ozonowania wody… Nawet wanna umożliwiająca prowadzenie terapii światłem to za mało, jeśli nie przemyśleliśmy odpowiedniej organizacji przestrzeni. Dlatego tak ważne jest podjęcie decyzji o „budowie” domowego SPA już na etapie wykonywania projektu domu. Nie każda łazienka nada się bowiem na miejsce dłuższego odpoczynku i relaksu. Jeśli chcemy, żeby nasza wanna SPA stanęła akurat w łazience, obok zadbania o odpowiednio dużą przestrzeń, powinniśmy także zadbać o prawidłowy wystrój pomieszczenia. I tak, glazura nie powinna być zbyt krzykliwa – wszystko, co wysyła nadmierne bodźce będzie działało rozpraszająco i uniemożliwi osobie korzystającej z wanny odpowiedniego relaksu. Warto również zadbać o minimalistyczne urządzenie tego typu łazienki – unikajmy nadmiaru wyposażenia oraz zbędnych ornamentów, które zamiast pełnić funkcję dekoracyjną, zwyczajnie nas przytłaczają swoim ciężarem.

  SPA w ogrodzie

  Ogród to idealne miejsce na minibasen, ale czy równie dobre na wannę z hydromasażem? Na początek wyjaśnijmy sobie pewną kwestię. Minibaseny ogrodowe z hydromasażem są projektowane i wykonywane w taki sposób, aby zapewnić ich bezproblemową instalacje na zewnątrz budynku. W ofercie producenta znajdziemy zewnętrzne jacuzzi z funkcją montażu w posadce oraz wanny wolnostojące, które nie wymagają „wkopywania” w ziemię lub innej stałej obudowy. To, co odróżnia jacuzzi w ogrodzie od wanny SPA z hydromasażem to sposób użytkowania obu tych urządzeń. Podczas gdy w minibasenie woda nie jest wymieniana po każdej kąpieli – umożliwia to stosowanie specjalistycznej chemii basenowej w połączeniu z efektywnym systemem filtracji wody – w wannie SPA jest. Dzięki temu – zdaniem wielu inwestorów – wanna jest o wiele bardziej higieniczna. Jednak montaż typowej wanny SPA w ogrodzie okazuje się niezwykle trudny. Decydując się na relaks w ogrodzie musimy więc ograniczyć się z wyborem do rozwiązań dostępnych w zasięgu ręki, jakimi są minibaseny z hydromasażem. Jedynym mankamentem tego typu rozwiązań może być ich uzależnienie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych – ogrodowe gabinety wellness i spa najczęściej nie funkcjonują podczas chłodnych jesiennych i zimowych wieczorów, kiedy odrobina relaksu jest nam najbardziej potrzebna. Jeśli więc chcemy zapewnić sobie oraz swoim najbliższym praktycznie nieograniczony dostęp do masażu wodą oraz powiązanych z nim form relaksu, powinniśmy poważniej rozważyć instalację wanny spa w pokoju kąpielowym.

  Zależnie od możliwości metrażowych pomieszczenia, a także naszych potrzeb i oczekiwań pokój kąpielowy możemy wyposażyć odpowiednio w wannę SPA (tę, z której spuszcza się wodę po zakończeniu kąpieli) oraz wolnostojące jacuzzi (to, w którym woda cały czas na nas czeka dokładnie w takiej temperaturze, jaką byśmy chcieli). Oczywiście, jeśli pozwala nam na to projekt wykonawczy budynku jacuzzi możemy „wkopać” w posadzkę, tym samym osiągając jeszcze lepszy efekt wizualny.

  Inwestor planujący budowę własnego domu jednorodzinnego powinien znaleźć sobie dobrego geodetę. Dlaczego? Bo geodeta jest niezastąpiony podczas realizacji inwestycji budowlanej, niezależnie od tego czy małej czy dużej. Jego pomoc okazuje się przydatna od chwili zakupu działki, aż po pomiar powykonawczy budynku i opracowanie map.

  W dzisiejszym artykule, którego zadaniem jest przekonanie inwestora o potrzebie nawiązania ścisłej współpracy z dobrym geodetą przedstawiamy 6 prac geodety. Wszystkie one są ściśle związane z realizacją inwestycji budowlanej.

  Praca pierwsza: Gdzie szukać granic działki?

  Jesteś szczęśliwym nabywcą działki budowlanej? To wspaniale, ale czy sprawdziłeś już dokąd sięgają jej granice, i czy kamienie geodezyjne aby na pewno są w miejscach, w których być powinny? Granice działek na mapach z różnych względów nie znajdują odzwierciedlenia w terenie – czasami problemem są zaprzyjaźnieni sąsiedzi, który demontując płot pomiędzy swoimi działkami niechcący uszkodzili lub przesunęli znaki graniczne, czasami problemem jest brak rzeczonych znaków granicznych, które z różnych przyczyn nigdy nie trafiły do narożników naszej działki.

  Niezależnie od tego, jak do tego doszło uprawniony geodeta Warszawa z pewnością będzie wiedział, jak odtworzyć granice działki, a w razie potrzeby wkopie nowe kamienie geodezyjne. Odświeżeniu granic działki towarzyszyć będzie sporządzony przez geodetę protokół graniczny, w którym granicę miedzy działkami określa się w oparciu zastane kamienie geodezyjne, znaki i ślady graniczne, a także dane odczytane z map oraz innych dokumentów. Protokół stanowi niepodważalną postawę do wydania przez organ uprawniony decyzji o rozgraniczeniu.

  Praca druga: Mapa do celów projektowych

  W pracowni architektonicznej, której zlecimy wykonanie projektu naszego wymarzonego domu zostaniemy poproszeni o tzw. mapę do celów projektowych. Jest to nic innego, jak mapa naszej działki w skali 1:500, która posłuży architektowi do zaprojektowania na działce domu wraz wszystkimi niezbędnymi przyłączami. Mapę tę przygotuje dla nas geodeta. O przygotowanie mapy do celów projektowych możemy poprosić geodetę jeszcze przed pierwszą wizytą w pracowni, w ten sposób oszczędzimy sporo czasu.

  Praca trzecia: tyczenie budynku

  Wytyczenie to działanie, które jest niezbędne na etapie uzyskania pozwolenia na budowę, a które polega na umieszczeniu projektowanego budynku na naszej działce. W celu wytyczenia geodeta wyznaczy punkty, które pozwolą na zorientowanie projektu budynku na działce w taki sposób, żeby organ wydający pozwolenia na budowę miał pewność, iż budynek oraz jego umiejscowienie odpowiadają obowiązującym przepisom.

  Praca czwarta: Media

  Bynajmniej nie chodzi tu o radio czy telewizję. Jednym z wielu zadań geodety podczas realizacji inwestycji budowlanej jest wytyczenie przyłączy. Wytyczenie przyłączy polega mniej więcej na tym samym, co tyczenie budynku, a więc zlokalizowaniu na terenie działki niezbędnych przyłączy technicznych. Przyłącza lokalizuje się dopiero po zlokalizowaniu budynku, chodzi bowiem o to aby były one jak najoptymalniej zorientowane względem budynku.

  Praca piąta: Pomiary i mapy przyłączy

  Po wykonaniu odpowiednich przyłączy technicznych na plac budowy wraca geodeta, którego zadaniem tym razem jest pomiar powykonawczy przyłączy oraz opracowanie map powykonawczych tychże przyłączy.

  Praca szósta: Pomiary i mapy budynku

  Ostatnim zadaniem geodety na placu budowy, a właściwie w miejscy powstania nowego domu jest wykonanie pomiarów powykonawczych budynków oraz opracowanie map. W wyniku tego działania nowy budynek zostaje naniesiony na oficjalne mapy.
  Ta imponująca lista prac geodety na placu bodowy dowodzi, iż zrealizowanie inwestycji budowlanej, nawet w zakresie wzniesienia własnego domu jednorodzinnego jest nie do zrobienia bez współpracy z osobą uprawnioną do wykonywania prac geodezyjnych. Oznacza to, iż planowanie budowy domu najlepiej zacząć od znalezienia dobrego geodety i doskonałego kierownika budowy.

  prace wykonywane przez geodetę w Warszawie

 • Brzeszcze. Dzięki trzem mieszkankom Brzeszcz, psi senior szybko trafił do domu
  Wyjątkowym odruchem serca wobec zwierzęcia w potrzebie, wykazały się trzy mieszkanki Brzeszcz. Paulina Ewelina i Alicja dostrzegły błąkającego się po ulicy głuchego, ślepego, psa seniora. Panie bez chwili wahania zainteresowały się losem czworonoga. Udzieliły mu pomocy, a także odnalazły...
 • Oświęcim. Skuteczny pościg za seryjnym oszustem, poszukiwanym listem gończym
  Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu wspólnie z policjantami z Komisariatu Policji w Zatorze ścigali oszusta, który posłużył się cudzymi dokumentami, aby wyłudzić samochód z wypożyczalni. Dzięki błyskawicznie przeprowadzonej akcji pościgowej 22 – letni mieszkaniec Warszawy został...
 • Oświęcim. Efekty działań „mikołajkowego” patrolu. Za wzorową jazdę lizak i odblask, a za wykroczenie pouczenie i … rózga.
  W dniu 6 grudnia 2018 policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu, zorganizowali specjalny „mikołajkowy” patrol. W tym wyjątkowym, dniu funkcjonariusze wśród kierowców promowali bezpieczną i kulturalną jazdę, a wśród pieszych noszenie elementów odblaskowych.
  „...
 • Stowarzyszenie “Pomocna Dłoń”

  Zapraszamy do obejrzenia filmu informacyjno-promocyjnego Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń", który został zrealizowany dzięki wsparciu Powiatu Oświęcimskiego.

 • konkurs ofert

  Otwarty konkurs ofert – sport i kultura

  Zarząd Powiatu w Oświęcimiu ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację zadań w dziedzinie sportu i kultury. Łączna kwota przeznaczona na zadania to 170 000 zł. Termin składania ofert upływa

 • Warsztaty Rodzinne - Ozdoby Choinkowe Zapraszamy rodziców i dzieci do wzięcia udziału w naszej imprezie. Podczas warsztatów wszystkie zdrowe osoby w wieku 18 - 55 lat będą mogły bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych.

 • Oświęcim. Każda sekunda cenna, w chwili, gdy ratuje się ludzkie życie
  Policjanci z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu, uratowali życie 28 – letniemu mieszkańcowi Oświęcimia. Mężczyzna, który miał problemy rodzinne i targnął się na własne życie. Gdyby policjanci weszli do mieszkania chwilę później, mężczyzna mógłby już nie żyć.
  Do...
 • Oświęcim. Kierująca przejechała przez środek dużego ronda, bo …. go nie zauważyła
  W niedzielny wieczór [02.12.2018] policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu interweniowali w sprawie kolizji drogowej do której doszło w Oświęcimiu na ulicy Konopnickiej.
  Do zdarzenia doszło tuż po godzinie 18.00. Mieszkaniec Oświęcimia telefonicznie zaalarmował Policję, że...
 • Oświęcim. Nietrzeźwy kierowca wracając z andrzejek, zagrał w samochodowe domino
  W niedzielny poranek oświęcimscy policjanci, z rąk funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Oświęcimiu przejęli nietrzeźwego kierowcę, który uszkodził cztery zaparkowane pojazdy. Jak się okazało 20 – letni mieszkaniec Chełmka, po imprezie andrzejkowej, mając w organizmie ponad 2 promile alkoholu,...
 • Życzenia z okazji “BARBÓRKI”

  Z okazji Górniczego Święta „Barbórki” życzymy wszystkim Górnikom i Pracownikom Kopalni wszelkiej pomyślności, szczęścia oraz satysfakcji zawodowej i osobistej. Doceniamy Waszą pracę i pełnioną

 • Transmisja II sesji Rady Powiatu w Oświęcimiu

  5 grudnia br. (środa) o godzinie 14:00 odbędzie się II sesja Rady Powiatu w Oświęcimiu VI kadencji. Sesja odbędzie się w sali audiowizualnej im. Jana Klęczara Powiatowego Zespołu Nr 2 SOMSiT w

 • Zdrowa pozycja przy siedzeniu przy biurku ma szczególne znaczenie dla małego dziecka. Jak wybrać takie krzesło, które będzie wtedy najlepsze?

  Krzesło jest jednym z niezbędnych elementów wyposażenia pokoju dziecięcego. Dzięki niemu maluch może uczyć się i bawić przy biurku.

  W sklepach asortyment krzeseł jest ogromny, dlatego rodzice często nie wiedzą, na co się zdecydować. Podpowiadamy, jakie krzesła dla maluchów są najlepszym zakupem!

  Dobre krzesło dla dziecka – czyli jakie?

  Przede wszystkim warto poszukiwać modeli, które są przeznaczone właśnie dla najmłodszych użytkowników. Kupowanie krzesła na wyrost jest złym pomysłem, ponieważ nie będzie dopasowane do postury malucha i tym samym również nie zapewni mu właściwego podparcia.

  Krzesła dziecięce powinny mieć zatem odpowiednie wymiary. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

  Duże znaczenie ma szeroka regulacja różnych elementów krzesła – jego siedziska, oparcia, podłokietników. W ten sposób mebel może by specjalnie dopasowany do malucha i modyfikowany wraz z jego wzrostem.

  dzieci

  Gdy dziecko siedzi na krześle, nie powinno się garbić lub być nienaturalnie wyprostowane. Stopy powinny spoczywać na podłodze, a łokcie na podłokietnikach.

  Gdzie kupić dobre krzesło dla dziecka?

  Nie w każdym sklepie meblowym możemy zakupić dobre krzesła dla dzieci. Przede wszystkim warto zajrzeć do sklepów specjalizujących się w sprzedaży krzeseł – tam wybór jest najszerszy.

  Zakupy można zrobić również przez internet – wtedy mebel będzie dostarczony pod wyznaczony adres.

 • Bądź widoczny na drodze z Klubem IKARION

  28 listopada na terenie Ośrodka IKARION w Bobrku odbyła się impreza środowiskowa pod nazwą „Bądź widoczny na drodze z Klubem IKARION” sponsorowana przez Powiat Oświęcimski, w ramach dofinansowania

 • Zobacz również