• Małopolska Zachodnia jest jednym z bardziej zanieczyszczonych obszarów w regioni...

 • Okienne rolety zewnętrzne mają cztery główne zalety, dzięki którym stanowią bardzo dobre rozwiązanie wielu uciążliwych problemów. Upał nie daje żyć latem, a rachunki za ogrzewanie zimą są zbyt duże? A może hałas dobiegający z okolicy nie pozwala się zrelaksować i skupić na obowiązkach, czy też cieszyć dniem wolnym? W końcu, najważniejsze – mieszkasz w okolicy, która narażona jest na działania włamywaczy? Na to wszystko istnieje bardzo proste rozwiązanie. Żaluzje rolety doskonale sprawdzają się w walce z niepożądanymi czynnikami atmosferycznymi, czy też urokami życia w mieście lub przeciwnie – na odludziu, gdzie jeszcze bardziej warto zadbać o swoje bezpieczeństwo.

  Czym są żaluzje zewnętrzne?

  Żaluzje zewnętrzne do niedawna były jeszcze rzadko spotykanym zjawiskiem, częściej gościły bowiem po wewnętrznej stronie pomieszczenia. Dziś jednak postęp technologiczny pozwolił połączyć ich dobrodziejstwa z atrybutami innego sławnego systemu zasłonowego – rolet. Finalnym owocem tej „współpracy” są właśnie żaluzje zewnętrzne, którymi bez jakichkolwiek niedogodności możemy sterować bez podchodzenia do okna. Czym jednak są? Tradycyjne żaluzje to połączone ze sobą listewki, które zamontowane są pod pewnym kątem. Dzięki możliwości regulacji możemy zmieniać ich ułożenie tak, by dostarczały nam więcej lub mniej promieni słonecznych. Żaluzje fasadowe posiadają również inne zalety w postaci walorów estetycznych, które stawiają w lepszym świetle często mało atrakcyjne ściany budynków mieszkalnych lub użytkowych. Kolejnym przykładem pięknych okiennic są tak zwane shutters, które już od wielu lat zdobią okolice okien wielu domów na całym świecie.

  Żaluzje, rolety, shutters, zasłony… jakieś inne pomysły na prezent dla miłośników komfortu i bezpieczeństwa?

  Czym są rolety zewnętrzne?

  Rolety zewnętrzne są nieco bardziej skomplikowane od żaluzji, które w dzisiejszych czasach zostały przez nie właściwie wchłonięte. Rolety stanowią system zasłonowy montowany, jak sama nazwa wskazuje, po zewnętrznej stronie pomieszczenia. W zależności od warunków towarzyszących jego montażowi, wyróżniamy cztery główne rodzjae:

  • naokienne
  • podtynkowe
  • natynkowe
  • RKS

  Elementami wchodzącymi w skład ich kosntrukcji są z kolei:

  • obudowa w postaci skrzynki rolety oraz jej prowadnic
  • pancerz rolety
  • napęd manualny lub elektryczny

  Decyzję o wyposażeniu budynku w rolety zewnętrzne warto podjąć już na etapie budowy. Im wcześniej, tym lepiej, ponieważ oszczędzi to nam wielu czynności, których nie unikniemy podczas remontu (na przykład skuwanie ścian w celu poprowadzenia wiązek, ponowne malowanie oraz brak możliwości najlepszego ulokowania skrzynki). Oczywiście nie znaczy to, że jeżeli budynek już stoi, na rolety jest za póno. Jeżeli jednak nie mamy ochoty zajmować się zakładaniem rolet dłużej, możemy wybrać rolety bezinwazyjne, które założyć i ściągnąć możemy w zaledwie kilka minut.

  Rolety antywłamaniowe – czy warto?

  Rolety antywłamaniowe są zdecydowanie najbardziej popularnymi roletami. Niestety wiele produktów dostępnych na rynku z bezpieczeństwem łączy jedynie ich nazwa. By roleta mogła zasłużyć na miano antywłamaniowej, powinna charakteryzować się dużym natężeniem odpowiednich systemów łączności z alarmem domowym, czujników ruchu oraz blokad i rozwiązań uniemożliwiających demontaż lub otwarcie rolety od zewnątrz. Jednak nie tylko spycha ceny rolet antywłamaniowych na dalszy plan. Posiadają one bowiem inne atrybuty, jak: ochrona przed upałem w porze letniej, zatrzymywanie energii cieplnej w budynku podczas zimy, redukcja poziomu hałasu dobiegającego z zewnątrz i funkcja estetyczna, która cechuje nowoczesne zasłony. To wszystko sprawia, że cena rolet zewnętrznych jest często niższa, niż korzyści wynikające z doposażenia swojego budynku w ten własnie system zasłonowy.

 • Chełmek. Policjanci wynieśli mężczyznę z zadymionego mieszkania
  Policjanci z Komisariatu Policji w Chełmku sierż. szt. Piotr Żak oraz sierż. Artur Laszczak uratowali życie 37 – letniemu mieszkańcowi Chełmka. Funkcjonariusze wynieśli go z zadymionego mieszkania i ugasili pożar.
  W poniedziałek (20 stycznia 2020) około godziny 11.00, w jednym z bloków...
 • Oświęcim. Utrudnienia w ruchu drogowym w dniu 27.01.2020roku, w związku z obchodami 75. Rocznicy Wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau.
  W dniu 27 stycznia 2020 roku na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz - Birkenau odbywać się będą uroczystości związane z obchodami 75. Rocznicy Wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz - Birkenau. W związku z powyższym na terenie Oświęcimia i...
 • System CEPIK przywrócony. Wydział Komunikacji pracuje bez przeszkód

  Wydział Komunikacji i Transportu pracuje już bez przeszkód, po tym jak system informatyczny CEPiK został przywrócony po wczorajszej awarii.

 • Oczy świata skierowane na Oświęcim i Brzezinkę

  W najbliższy poniedziałek 27 stycznia uwaga światowej opinii publicznej zwrócona będzie na Oświęcim i Brzezinkę. Tego dnia odbędą się uroczystości związane z 75. rocznicą oswobodzenia KL

 • WALK z lawiną braw. Kto chętny do występu na scenie Piwnicy Artystycznej?

  W ramach Otwartej Sceny Kameralnej w Piwnicy Artystycznej Młodzieżowego Domu Kultury w Oświęcimiu wystąpił zespół WALK. Kapelę tworzy piątka młodych ludzi, związanych w przeszłości z MDK

 • Organizacja obchodów 75. rocznicy oswobodzenia KL Auschwitz – Birkenau i miasta Oświę...

 • W związku z organizacją 27 stycznia 2020 r. obchodów 75. rocznicy wyzwolenia był...

 • Dla uczniów oświęcimskich szkół od poniedziałku rozpoczynają się ferie. Oświęcimskie ...

 • W związku z obchodami, 27 stycznia 2020 roku, 75. rocznicy oswobodzenia byłego n...

 • Od 30 stycznia do 1 lutego 2020 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury odbędzi...

 • Organizacja obchodów 75. rocznicy oswobodzenia KL Auschwitz – Birkenau i miasta Oświę...

 • W związku z organizacją 27 stycznia 2020 r. obchodów 75. rocznicy wyzwolenia był...

 • Dla uczniów oświęcimskich szkół od poniedziałku rozpoczynają się ferie. Oświęcimskie ...

 • W związku z obchodami, 27 stycznia 2020 roku, 75. rocznicy oswobodzenia byłego n...

 • Od 30 stycznia do 1 lutego 2020 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury odbędzi...

 • Oświęcim. Utrudnienia w ruchu drogowym w dniu 27.01.2020 roku, w związku z obchodami 75. Rocznicy Wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau. W »

 • Mobilna gastronomia to rodzaj prowadzenia gastronomii w formie mobilnej. W tej ciekawej formie jako restaurację możemy zaliczyć food-tracki, food bike oraz przyczepy gastronomiczne. Mobilna gastronomia, która przyszła do nas wprost ze stanów zjednoczonych w formie „Street foodu” jest coraz częściej spotykana na polskim rynku gastronomicznym.

  Osoby bardzo chętnie korzystają z usług mobilnych kuchni, ponieważ jakość nie dobiera od jedzenia z restauracji. Jeśli chodzi o właścicieli, to śmiało można powiedzieć, że są to osoby, które lubią gastronomię, radzą sobie w prowadzeniu skomplikowanego biznesu, a także cenią sobie elastyczność.

  Jaką funkcję pełnią przyczepy gastronomiczne?

  Przyczepy gastronomiczne to tzw. doczepka na kołach, zawierająca całe konieczne wyposażenie jak w restauracji tj. piec, kuchenkę z palnikami czy frytkownice. Zazwyczaj przyczepy charakteryzują się dużym ruchomym oknem, z jednej strony ściany, pełniącym funkcję lady. Mimo, że jest to przyczepa, jest to element traktowany jako mobilne miejsce sprzedaży i musi spełniać warunki pracy i higieny.

  Warto pamiętać, że przyczepy gastronomiczne to nie food-tracki. Przyczepy są mobilnymi warsztatami gastronomicznymi, które mogą zostać doczepione do wozu, natomiast food-tracki to ciężarówki w pełni przystosowane do pełnieni funkcji gastronomicznych. Zarówno jeden i drugi element łączy wspólna cecha - mobilność.

  Osoby chętny do założenia tego biznesu musza wiedzieć, że w świetle prawa przyczepy gastronomiczne sprzedają towary, a nie usługi to ma swój odzwierciedlenia w kwestiach podatkowych.

  Początki każdego biznesu nie są łatwe, z uwagi m.in. na mocną konkurencję. Korzystnym rozwiązaniem, aby przekonać się, że dana kuchnia stworzy swój popyt, warto na początku wynająć ją z wypożyczalni eventowych. Firmy, te które oferują całą gammę produktów m.in. wynajem krzeseł czy namioty imprezowe na wynajem.

  Przyczepa gastronomiczna jako forma mobilnego gastro

  Jakie są plusy przyczep gastronomicznych?

  Do plusów posiadania przyczepy gastronomicznej zdecydowanie możemy zaliczyć niewielki koszt utrzymania z uwagi na jej niewielki koszt w utrzymaniu, ponieważ odchodzą nam kwestię czynszu na lokal jak w przypadku stacjonarnych restauracji oraz mniejsze rachunek za zużycie mediów. Korzystnym rozwianiem jest zakup używanej przyczepy lub wypożyczenie na określony czas.

  Kolejnym plusem jest elastyczność, ponieważ to my decydujemy, kiedy i gdzie pracujemy. Mobilność pozwala na oferowanie swoich usług w sezonie letnim, w czasie koncertów i festiwalów.

  Następnym plusem jest mobilność i szybkość przygotowania potraw, ponieważ właściwie cały zespół posiada cały sprzęt mamy pod ręką. W tym przypadku mała przestrzeń jest atutem pozwalającym na przygotowanie zamówionych dań w krótkim czasie, co oczywiście pozytywnie wpływa na odbiór miejsca przed klienta.

  Podsumowanie

  Przyczepy gastronomiczne reprezentują prężenie rozwijającą się branżę mobilną, która przyszła do ze Stanów Zjednoczonych. Pomimo swojej formy, posiada wiele zalet, które zachęcają nie tylko do spróbowania jedzenie tzw. street foodu, ale również rozpoczęcia swojego biznesu.

 • Powiat oświęcimski. Realizując zadania w ramach akcji „ Bezpieczne Ferie 2020”, policjanci przypominają o rozsądnym i bezpiecznym korzystaniu z wolnego czasu
  Policjanci na terenie całego powiatu oświęcimskiego prowadzą działania prewencyjne pn. „Bezpieczne Ferie 2020”. Ferie w Małopolsce rozpoczną się 27 stycznia i potrwają do 9 lutego 2020 roku, więc przez ostatnie tygodnie funkcjonariusze Zespołu ds. Nieletnich i Patologii, Wydziału Ruchu Drogowego...
 • Gmina Kęty. Dwaj kierowcy bez prawa jazdy i po narkotykach, wpadli w ręce policjantów z grupy SPEED
  Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oświęcimskiej komendy Policji, działający w grupie SPEED, zatrzymali dwóch młodych mężczyzn, którzy wsiedli za kierownicę po narkotykach, a także nie posiadając uprawnień do kierowania pojazdami. Obaj poniosą surowe konsekwencje stworzenia zagrożenia na drodze...