• <a href=Oświęcim - Dwory. „Piknik Historyczny u Hallera”" />
  Oświęcim - Dwory. „Piknik Historyczny u Hallera”
  Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu oraz przedstawiciel Grupy Rekonstrukcji Historycznej Posterunek Policji Państwowej w Oświęcimiu, promowali bezpieczeństwo, służbę w Policji oraz 100. rocznicę utworzenia Policji Państwowej podczas „Pikniku historycznego u Hallera” .
  W sobotnie...
 • 3 dni atrakcji podczas Jackowego Grania

  Jackowe Granie, Biegać jest Bosko i Święto Patrona Miasta Oświęcimia, świętego Jana Bosko już za nami! To były 3 dni świetnej zabawy! Koncerty, bieg, gra miejska, zabawy dla dzieci, tańce integracyjne,

 • Dołącz do Afiliowanych Ośrodków Działaj Lokalnie!

  „Działaj Lokalnie” to ogólnopolski program, w ramach którego wsparcie na realizację różnorodnych projektów obywatelskich otrzymują społeczności z terenów wiejskich i małych miast. Mieszkańcy

 • Święto Plonów w Powiecie Oświęcimskim

  Sierpień- czas Święta Plonów oraz dziękczynienia za urodzaj, a także okazja do świętowania i odpoczynku po ciężkiej pracy. Dożynki są świętem wpisanym w tradycję polskiej wsi, którą należy

 • Tegoroczne Święto Miasta Oświęcimia przypada w ostatni weekend wakacji. Okazja do&nbs...

 •   Więcej informacji pod adresem https://www.rpo.malopolska.pl/wiadomosci/fundusz...

 •   Więcej informacji pod adresem https://www.rpo.malopolska.pl/wiadomosci/fundusz...

 • Tegoroczne Święto Miasta Oświęcimia przypada w ostatni weekend wakacji. Okazja do&nbs...

 •   Więcej informacji pod adresem https://www.rpo.malopolska.pl/wiadomosci/fundusz...

 • Kolory Tęczy - Wakacje 2019 W dniu 6 sierpnia 2019r. w ramach zajęć Wakacje z OKSiR 2019 uczestnicy warsztatów plastycznych KOLORY TĘCZY pojechali na wycieczkę do Muzeum Śląskiego w Katowicach na ul. T. Dobrowolskiego 1.

  80 Rocznica Boju Pod Rajskiem Zapraszamy do wzięcia udziału w upamiętnieniu żołnierzy, którzy brali czynny udział w bitwie pod Rajskiem z 3 na 4 września 1939 roku. Obchody rozpoczniemy Mszą św. w Parafii Przenajświętszej Trójcy następnie przejdziemy korowodem pod pomnik i jak co roku oddamy hołd poległym.

 • Oświęcim. Chuligan, który zdewastował auto już w rękach Policji
  Policjanci z oświęcimskiej komendy Policji zatrzymali 18 – letniego mieszkańca Oświęcimia, podejrzanego o uszkodzenie mienia. Chuligan odpowie przed sądem za zniszczenie karoserii forda focusa, na którym wyładował swą złość.
  Policjanci z Wydziału Kryminalnego przez kilka dni prowadzili czynności...
 • Oświęcim. Kierowca posiadał amfetaminę i kierował pod jej wpływem
  Policjanci z oświęcimskiej drogówki zatrzymali 26 – latka podejrzanego o kierowanie samochodem pod wpływem środków odurzających. Mężczyzna odpowie również za posiadanie amfetaminy.
  W piątek (16.08.2019) tuż po godzinie 21.00 w Oświęcimiu na ulicy Olszewskiego policjanci zatrzymali do kontroli...
 • Opieka wytchnieniowa PCPR

  Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Oświęcimiu informuje o możliwości skorzystania z usług bezpłatnego poradnictwa specjalistycznego.Jeżeli jest się opiekunem niepełnosprawnego dziecka do lat

 • Nabór wniosków o dofinansowanie zakupu wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym

  Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych podjął decyzję o uruchomieniu w bieżącym roku naboru wniosków o dofinansowanie zakupu wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym (Moduł

 • Oświęcimskie Centrum Kultury zaprasza 23 sierpnia na wakacyjną imprezę plenerową pn.&...

 • Mamy nowego rekordzistę! Jak duży rozmiar dał mu zwycięstwo?

  Już po raz 17. poznaliśmy aktualnego Mistrza Polski. Okazał się niekwestionowanym zwycięzcą, pobijając nowy rekord rozmiaru… wydmuchanego balona z gumy do żucia! Niezwykłe zawody odbyły się, jak co roku, w najlepszym parku rozrywki dla dzieci - Rabkolandzie.

  Rabkoland, park pełen miłości do balonówki i nietypowych form rozrywki, już po raz siedemnasty zorganizował odjechane Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia. W tych dorocznych, wyjątkowych zawodach może wziąć udział każdy entuzjasta gumy do żucia, którego żuchwa, język i zęby pozwalają na starcie z balonówką.

  Podczas Mistrzostw każdy zawodnik wydmuchuje jak największy balon w obecności kadry mierzącej, zwanej sędziami balonowymi, którzy dokonują pomiaru za pomocą balonomierzy. Optymalny przewidywany czas żucia to około 10 minut przed startem, jednak zawodnicy mają wolną rękę, jeśli chodzi o technikę i czas przeżuwania. Niektórzy miesiącami przygotowują się do zawodów, jednak ich wyniki zawsze zaskakują!

  Niezwykłe mistrzostwa organizowane są od 2003 roku, kiedy to po raz pierwszy 486 zawodników spotkało się w Rabce, by rywalizować o tytuł najlepszego dmuchacza balonów w kraju. Pierwszym, historycznym zwycięzcą, z wynikiem 20 cm średnicy, został Brunon Czerwiński (14 lat) z gminu Bliżyn. Jak w każdej liczącej się dyscyplinie sportu, także tutaj regularnie padają rekordy, a emocje rozpalają kibiców i rywali.

  Mistrzem Dmuchania Balona Z Gumy Do Żucia 2019 został Sławomir Słowik z Nowego Sącza, który wydmuchał imponującego, 27,5-centymetrowego balona! Drugie miejsce przypadło Andrzejowi Myszy z Niepołomic (25,6 cm), a ostatnie miejsce na podium zajęła Klaudia Kowal z Glichów (25,2 cm). Do zwycięzców trafiły nagrody pieniężne, puchary, dyplomy i wieczna chwała, a pozostali ze stawki najlepszych zawodników pocieszyli się zaproszeniami do Rabkolandu i Termy Bania oraz niespodziankami.

  Kolejne balonowe mistrzostwa - już za rok!

  Mamy nowego rekordzistę! Jak duży rozmiar dał mu zwycięstwo?

  puchary mistrzów Polski w dmuchaniu balona z gumy

  zabawa w Rabkolandzie

  zabawa z dmuchaniem balona z gumy w Rabkolandzie

  wspaniała zabawa w Rabkolandzie dla dzieci

  Rabkoland i niecodzienne mistrzostwa

  zabawy w Rabkolandzie dla dzieci i dorosłych

  wyniki mistrzostw w Rabkolandzie

  weekendowe zabawy w Rabkolandzie

  Samodzielne odgrzybianie klimatyzacji domowej

  Wobec rosnącej popularności instalacji klimatyzacyjnych w naszym kraju, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego jak ważny jest regularny serwis tej technologii. Dbanie o jej czystość gwarantuje bezpieczne dla naszego zdrowia korzystanie z tego typu luksusów. Jednym z głównym problemów pojawiających się w naszym klimatyzatorze jest zdecydowanie zagrzybianie. Jak sobie z tym poradzić w warunkach domowych? Czy niezbędny jest tutaj odpowiedni specjalista?

  Domowe czyszczenie klimatyzacji

  Systematyczne czyszczenie instalacji klimatyzacyjnej to podstawa dla prawidłowego jej funkcjonowania. Ciągłą wymiana powietrza powoduje zbieranie się zanieczyszczeń w wymienniku ciepła. Zbierający się osad powoduje spadek wydajności urządzenia. Sprzęt zaczyna pracować głośniej i nagrzewa się. W końcu dochodzi do trwałego uszkodzenia instalacji. Aby temu zapobiec warto systematycznie czyścić swoje urządzenie.

  W klimatyzatorze najważniejszą są filtry, które oczyszczają powietrze. Należy je w sposób delikatny wyciągnąć z urządzenia i następnie delikatnie umyć z pomocą odpowiednich środków chemicznych. Podobnie postępujemy z tacą zbierającą skropliny. Oczywiści środki chemiczne należy stosować według zaleceń i przeznaczenia. Koniecznie sprawdź czy środek nie jest szkodliwy dla dzieci! Warto również zadbać o czystość samego pomieszczenia, które aktualnie jest klimatyzowane. Chodzi tutaj głównie o podłogę, gdzie zbiera się najwięcej kurzu i roztoczy.

  Odgrzybianie klimatyzacji

  Samo czyszczenie nie zawsze jednak wystarczy. Raz na jakiś czas warto dokładnie zdezynfekować urządzenie. Wraz z czasem w urządzeniu powstaje nadmierna wilgoć, która prowadzi do rozwoju alergenów – źle wpływających na nasze zdrowie. Takie warunki sprzyjają również pojawianiu się grzybni. Wydziela się charakterystyczny zapach, przez co łatwo to rozpoznać. Jak temu zaradzić? Sposobów na pewno jest kilka. Dobrym rozwiązaniem będzie metoda piankowa lub użycie chemicznego preparatu w aerozolu. Wymienionymi preparatami pryska się wnętrze klimatyzacji. Po takim zabiegu pomieszczenie wymaga dokładnego przewietrzenia. Nie wolno takich zabiegów przeprowadzać przy włączonej klimatyzacji! Tak czy owak, warto przemyśleć zlecenie tego profesjonalnemu serwisowi klimatyzacji w Poznaniu.

  Poza wymienionymi istnieje jeszcze metoda ozonowania. Jest to niezwykle skuteczne, ale jednocześnie drogie rozwiązanie, którego podejmują się tylko profesjonalne firmy. Poza tym możemy również zdecydować się na metodę ultradźwiękową. Tutaj para wytworzona przez specjalną reakcję dociera do wszystkich zakamarków urządzenia – skutecznie zabijając wszelkie zarazki.

  Jak widać, utrzymanie urządzenia klimatyzacyjnego w odpowiedniej czystości jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia. Istnieje kilka dostępnych metod jak i cała masa dobrych preparatów czyszczących. Jeżeli jednak nie mamy czasu na regularny serwis – warto wynająć do tego odpowiednich specjalistów!

 • Oświęcim. Policjanci dbali o bezpieczny przebieg uroczystości upamiętniających 78. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego
  W dniach 14 i 15 sierpnia 2019 policjanci dbali o bezpieczeństwo osób uczestniczących w uroczystościach upamiętniających 78. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego oraz wszystkie ofiary obozów, na które do Oświęcimia przybyło kilka tysięcy osób z Polski i zagranicy.
  Święty...