bezpieczna
Jak co roku pod koniec sierpnia i początkiem września policjanci wspólnie ze strażnikami miejskimi prowadzą Akcję pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły”. Te prewencyjne działania związane są podniesieniem  bezpieczeństwa w ruchu drogowym dzieci i młodzieży rozpoczynających rok szkolny.
Pierwszy...
Akcja. Wakacyjne powroty"Przed nami ostatni wakacyjny weekend, który jak co roku, wiąże się powrotami z wypoczynku. Aby jednak poprawić stan bezpieczeństwa i w porę reagować na ewentualne utrudnienia, w miejscach szczególnego natężenia ruchu lub w miejscach gdzie dochodzi do poważniejszych zdarzeń drogowych będą pełnić...
Oświęcim, Kęty. Policjanci i celnicy zabezpieczyli automaty do gier hazardowych, oficjalnie działające jako quizomaty
Oświęcimscy policjanci wraz z krakowskimi celnikami zlikwidowali kolejny punkt,  w którym prowadzona była nielegalna działalność hazardowa. Zabezpieczonych zostało 6 quizomatów, które po zmianie oprogramowania działały jak automaty do gier hazardowych. Łączna wartość zabezpieczonych maszyn to 36...
KGP. Europejskie działania „Prędkość”
We wszystkich państwach Unii Europejskiej prowadzone są dzisiaj policyjne działania pn. Prędkość. Działania te koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego TISPOL. Uczestniczy w nich także polska Policja. Policyjne działania pn. Prędkość mają charakter międzynarodowy, a...
Oświęcim. Nielegalnie handlowała tytoniem bez polskich znaków akcyzy
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu  wszczęli postępowanie wobec  48 – letniej mieszkanki Oświęcimia,  podejrzanej o sprzedaż wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy. Kobieta wpadła chwilę po tym jak sprzedała worek tytoniu swojemu klientowi.
Oświęcimscy policjanci zajmujący...
Kęty. Strażacy ochotnicy i policjanci ratowali zwierzęta z pożaru
W nocy z 20/21 sierpnia 2017 w Kętach przy ulicy Krakowskiej doszło do pożaru domu jednorodzinnego. Na miejscu błyskawicznie pojawili się policjanci, którzy razem z przypadkowo przejeżdżającymi ulicą strażakami z OSP Moszczenoca woj. śląskie, z części budynku, nie ogarniętej jeszcze pożarem,...
Kęty, Inwałd. Zaginiony mieszkaniec Kęt został odnaleziony i w porę trafił pod opiekę lekarzy
W dniu 22 sierpnia 2017 w Inwałdzie pow. wadowicki,  kęccy policjanci wydostali z samochodu i przekazali ratownikom medycznym poszukiwanego jako zaginionego 30 – letniego mieszkańca Kęt. Pojazd zaginionego na jednym z parkingów zauważył jadący do służby wadowicki strażak.
Policjanci z Komisariatu...
Oświęcim. Dzielnicowi i mieszkaniec Oświęcimia ratowali bezdomnego
Z przypadkami wyziębienia najczęściej mamy do czynienia, gdy temperatury powietrza są znacznie niższe, lecz w ubiegłą niedzielę dzielnicowi z oświęcimskiej komendy Policji wspólnie z mieszkańcem Oświęcimia ratowali życie nietrzeźwego, bezdomnego mężczyzny, leżącego w kałuży wody. Wychłodzony 50 –...
Oświęcim. Policjanci poszukują złodzieja, okradł mieszkańca Oświęcimia
W dniu 21 sierpnia 2017 oświęcimscy policjanci zostali powiadomieni przez 76 – letniego mieszkańca Oświęcimia o kradzieży złotego łańcuszka. Jak zrelacjonował pokrzywdzony,  wczoraj około godziny 6.30, kiedy wyszedł z piekarni znajdującej się na przeciwko Placu Kościuszki w Oświęcimiu, zaczepił go...

 Gazeta „Wspólnota” opublikowała ranking dochodów samorządów. W kategorii „miasta powiatowe” Oświęcim, na 267 gmin, znalazł się na 9.miejscu. W 2016 roku, z którego dane były podstawą do przygotowania rankingu, dochód w przeliczeniu na jednego mieszkańca w mieście wyniósł 3658,12 zł. Przy tworzeniu rankingu najbogatszych województw, miast wojewódzkich, miast na prawach powiatu, miast powiatowych, mniejszych miast oraz gmin wiejskich, pod uwagę brane są dochody własne oraz subwencje poszczególnych samorządów, dzielone potem przez liczbę mieszkańców każdego z nich. Nie liczą się jedynie wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje takie mają chwilowy, za to bardzo silny wpływ na dochody.

Oświęcim, 23 sierpnia 2017 r.
Znak sprawy
GA.6721.89.7.2017.II
OGŁOSZENIE
o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

 

Oświęcim, dnia 18 sierpnia 2017r.
Znak sprawy:
GA.6721.88.68.2016.II
OGŁOSZENIE
o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Oświęcim dla terenu położonego w Oświęcimiu przy ul. Zwycięstwa obejmującego działkę nr 3382.

 

 

26 sierpnia od godziny 14 do 24 na parkingu przy ulicy Bulwary odbędzie się piknik z okazji 37. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. Organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji wśród nich: występy zespołów muzycznych, lokalnych grup tanecznych, sztuki walki, konkurencje biegowe dla dzieci oraz gry, zabawy i konkursy dla całych rodzin. Gwiazdą będzie zespół Turnioki. 

Festyn zakończy zabawa taneczna.

Organizatorem wydarzenia jest Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność” przy współudziale Urzędu Miasta Oświęcim oraz Starostwa Powiatowego.
 

 

W związku z organizacją imprezy parking przy ul. Bulwary zostanie zamknięty od północy 25 sierpnia ( piątek )  do godziny 8 rano 27 sierpnia ( niedziela ).

 

 

 

Muzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza na wystawę czasową pt. „Andrzej Patrycy Nidecki – humanista, filolog, oświęcimianin", która jest przygotowana z ramach Roku Andrzeja Patrycego Nideckiego

Wydarzenie jest okazją do przypomnienia postaci wielkiego polskiego humanisty i filologa, który urodził się w 1522 roku w Oświęcimiu.
Otwarcie wystawy odbędzie się 3 września o godzinie 16.00 w ramach projektu Święto Miasta Historycznie. Ekspozycję wzbogaci „żywe muzeum”. Grupa rekonstruktorów historycznych zaprezentuje aranżacje i stroje mieszczan, uczonych doby renesansu. 

Wystawę będzie można zwiedzać do 12 listopada 2017.

Andrzej Patrycy Nidecki był synem obywatela oświęcimskiego i właściciela kamienicy przy Rynku Głównym. Jego matka, z domu Pawłowska herbu Leliwa, była krewną biskupa Stanisława Pawłowskiego.

Nidecki był m. in. sekretarzem króla Zygmunta Augusta, Anny Jagiellonki i króla Stefana Batorego, kanonikiem kruszwickim 1547, warszawskim 1563, sandomierskim 1568, pułtuskim 1569 i krakowskim 1580, biskupem wendeńskim 1585. Przyjaźnił się z wielkim poetą renesansu Janem Kochanowskim. Zasłużył się jako wielki znawca i komentator Cycerona.

W dniu 31 sierpnia 2017 r. o godz. 17.00 w sali teatralnej Oświęcimskiego Centrum Kultury w Oświęcimiu przy ul. Śniadeckiego 24 odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta.

Porządek obrad sesji:
1. Otwarcie obrad i stwierdzenie quorum.
2. Wystąpienie Prezydenta Miasta.
3. Wręczenie Medalu Miasta Oświęcim.
4. Wręczenie stypendium ,,Oświęcimskie Orły”.
5. Wręczenie nagród za wysokie wyniki w krajowym i międzynarodowym współzawodnictwie sportowym.
6. Wystąpienia zaproszonych gości.
7. Zamknięcie obrad.

 Od kilku tygodni przy wymiennikowni PEC przy ulicy Obozowej prowadzone są roboty budowlane. Powstaje tam osiedlowy dom kultury.  – Postanowiliśmy adaptować ten budynek i tak go rozbudować, aby stworzyć tu osiedlowy dom kultury. Przestrzeń w tym miejscu się znacznie zmieni, nie tylko pod względem architektonicznym, ale też funkcjonalnym, gdyż będzie to miejsce spotkań, wydarzeń i różnorodnych projektów, które są dzisiaj z takim powodzeniem realizowane w Oświęcimskim Centrum Kultury – podkreśla prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

W dniu 30 sierpnia 2017 r. o godz. 14.00 w sali Oświęcimskiego Centrum Kultury w Oświęcimiu przy ul. Śniadeckiego 24 odbędzie się sesja Rady Miasta.

Porządek obrad:
1. Otwarcie obrad i stwierdzenie quorum.
2. Przyjęcie protokołów z 36, 37 i 38 sesji Rady Miasta.
3. Sprawozdanie z działalności Prezydenta Miasta Oświęcim.
4. Sprawozdanie z realizacji ,,Strategii Rozwoju Miasta Oświęcim na lata 2014-2020” za rok 2016 – druk nr 799/17.
5. Sprawozdanie z realizacji ,,Gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii na terenie miasta Oświęcim w roku 2016” – druk nr 830/17.

 

Święto Oświęcimia to święto miasta i jego mieszkańców. Okazja do przypomnienia bogatej historii i tradycji miasta, jak również do wspólnej wspaniałej zabawy. Z okazji Święta Miasta Oświęcim 31 sierpnia 2017 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta Oświęcim, którą uświetni Floripari - Zespół Muzyki Dawnej z Zamku Królewskiego na Wawelu. 1 września zostanie otwarta wystawa prac artystów ziemi oświęcimskiej w ramach II Oświęcimskiego Salonu Sztuki, a 2 i 3 września 2017 roku na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji będą się odbywały koncerty.

Organizatorami imprez w ramach Święta Miasta Oświęcim 2017 są: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji (2 września) i Oświęcimskie Centrum Kultury (3 września).

Sponsor główny 


Do czerwca przyszłego roku zmieni się wygląd kilku ulic w rejonie rynku. Prace prowadzone są etapami. W tym roku przebudowywane są ulice: Mały Rynek, Klasztorna i Piastowska, w przyszłym prace przeniosą się na ul. Mickiewicza, ul. Stolarską i Solskiego. Inwestycja zakłada wymianę nawierzchni ulic, chodników, placów, zjazdów, miejsc postojowych, odnowienie oświetlenia. Będą też nowe kosze na śmieci, stojaki na rowery, parkomat. Planowane są też nasadzenia krzewów i kwiatów. Przebudowa kosztuje 1,36 mln zł, z czego 1 mln zł miasto pozyskało z Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego.

Tradycyjny pochód dożynkowy, wieńce z kłosów zbóż, ludowe stroje i dobra zabawa, której nie przerwała nawet deszczowa pogoda. Tak wyglądały miejskie dożynki, które w minioną sobotę odbyły się w Monowicach. Poprzedziła je msza święta dziękczynna za tegoroczne plony. Po ceremonii wręczenia chlebów dożynkowych, które obok władz miasta i powiatu otrzymały osoby wyróżniające się w lokalnym środowisku prezydent Janusz Chwierut uhonorował również osoby aktywnie działające na rzecz swojego osiedla. Wśród nich są: Anatol Stachura z Rady Osiedla Monowice, Stanisław Gancarczyk z Rady Osiedla Dwory-Kruki, Krystyna Kądziołka z Rady Osiedla Pod Borem i Stanisław Wróbel z Rady Osiedla Stare Stawy. Na wniosek Rady Osiedla Stare Stawy nagrodą specjalną uhonorowana została Halina Skrzypczyk. 

W Oświęcimiu przy ulicy Ostatni Etap w ramach Wiślanej Trasy Rowerowej powstanie Miejsce Obsługi Rowerzystów (MOR), gdzie miłośnicy jednośladów będą mogli odpocząć. Kolejne będą w Brzeszczach, Gromcu, Rozkochowie i Łączanach. Wszystkie powstają w ramach szeroko zakrojonej budowy sieci tras rowerowych VeloMałopolska, którą realizuje samorząd regionu. Dzisiaj w Urzędzie Miasta marszałek Jacek Krupa, w obecności prezydenta Oświęcimia Janusza Chwieruta, podpisał z wykonawcą umowę na budowę tych punktów.

 

Fot. Miejsce Obsługi Rowerzystów na jednym z odcinków Wiślanej Trasy Rowerowej