Paradontoza jest jedną z najczęstszych chorób jamy ustnej, uderzającą przede wszystkim w nasze uzębienie. Dokładniej mówiąc, atakowane jest przyzębie, a przede wszystkim dziąsła i ozębna. „Popularniejsza” od niej jest jedynie próchnica, co daje nam naprawdę mocne spojrzenie na skalę tego problemu w społeczeństwie. Jakie są jej objawy, jak leczy się to schorzenie oraz jak znaleźć odpowiednich specjalistów?
Paradontoza – objawy i leczenie
Paradontoza to schorzenie, które najczęściej rozwija się po 40. roku życia. Może ona prowadzić do naprawdę poważnych konsekwencji, bowiem uszkodzenie dziąseł i osnowy zęba sprawia, że w najgorszym scenariuszu zęby nie będą w stanie utrzymać się na swoim miejscu i mogą nam po prostu wypaść. Zła higiena i ignorowanie pierwszych objawów, jak krwawienia dziąseł czy delikatna ruchomość zębów powinna być sygnałem, po którym musimy udać się do stomatologa.
Jeżeli chodzi o schorzenie, jakim jest paradontoza leczenie, oczywiście jeżeli zaczęliśmy działać dostatecznie szybko, nie powinno być trudne. Po usunięciu objawów w gabinecie dentystycznym, powinniśmy przyłożyć większą wagę do pielęgnacji jamy ustnej – częściej i dokładniej myć zęby, zaprzestać na przykład palenia papierosów, jeżeli to robimy, a także regularnie badać się u dentysty.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o stomatologii, pielęgnacji jamy ustnej oraz wielu innych rzeczach z zakresu zdrowia, z pewnością zainteresują cię teksty, które można znaleźć między innymi na takich stronach, jak cadenza.pl czy sp1.ostroleka.pl.