Ogrody zimowe - miejsca, które urządzisz nowocześnie i z klasą!

Ogrody zimowe pomagają ludom Północy przetrwać srogą zimę. Mieszkańcy krajów skandynawskich zmagają się z mrokiem, chłodem i mrozem. U nas wcale nie jest lepiej - od października do stycznia otacza nas zimowa aura. I nie jest nam wcale lekko pomimo umiarkowanego klimatu. 

Jest jednak sposób, aby przegnać zimę i cieszyć się wiosną nawet podczas chłodów. To ogrody zimowe. Zaaranżujesz je, wykorzystując nowe trendy. Dzięki temu staną się miejscami pełnymi klasy i uroku.

Ogrody zimowe - dawniej i dziś

Pierwotne przeznaczenie ogrodów zimowych to ochrona roślin - kwiatów i krzewów - przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W XVII wieku Jan III Sobieski pisał do swojej żony Marysieńki listy z dalekich wojaży. Monarcha wzdychał do wilanowskich oranżerii, w których hodowano drzewka cytrusowe. 

W ogrodach zimowych (zwanych ówcześnie oranżeriami) przechowywano ciepłolubne gatunki roślinności. W XIX wieku budowle te były wyznacznikiem statusu bogatych mieszczan i arystokracji. 

W początkach XX wieku popadły one w zapomnienie, po to, aby przypomnieli sobie o nich architekci w II połowie XX wieku. I chociaż zmieniły się surowce, z których buduje się ogrody zimowe, nadal są one pomieszczeniami luksusowymi i eleganckimi. 

Jak oszukać zimę dzięki ogrodowi zimowemu?

Ogrody zimowe to te miejsca w domu, dzięki którym obcujesz z naturą, nawet wtedy, gdy za oknem szaleje śnieżyca, wieje porywisty wiatr i leje deszcz. Dodatkowe pomieszczenie w Twojej rezydencji poprawi bilans cieplny w całym domu. Twoja posesja zyska także większą wartość rynkową. A Ty możesz cieszyć się przytulnym salonikiem, słoneczną jadalnią czy kameralnym gabinetem. Oczywiście wszystko zależy od tego, jakie funkcje spełnia ogród zimowy w Twoim domu. Tak czy inaczej, jeśli tylko jest całorocznie ogrzewany, pozwala na kontakt z naturą podczas jesieni, zimy, wiosny i lata. Cieplejszą porą pomieszczenie daje upragniony chłód, a w chłodniejszych miesiącach roku - staje się przytulnym zakątkiem.

Jak urządzić ogród zimowy według najnowszych trendów?

Kiedy już postanowisz wybudować ogród zimowy, urządź go według najnowszych trendów. Pomieszczenie może być klasyczne, ale warto wprowadzić do niego kilka modnych akcentów. Co jest na topie? Wśród wielu stylów wnętrzarskich dominuje powrót do natury i slow fashion. Mocne kolory wyparły beże, biel i szarości. Zamiast krzykliwych dodatków stawiamy na ręcznie wykonane wyroby. Co jeszcze warto uwzględnić, aranżując swój ogród zimowy?

Paleta barw w nowoczesnych ogrodach zimowych

Szlachetne szarości, delikatne beże i wszelkie odcienie brązów - to paleta barw, którą warto wykorzystać, urządzając swój ogród zimowy. Niech prym wiedzie subtelna kolorystyka w połączeniu z różnymi materiałami i fakturami. Właśnie owa harmonia barw przybliża nas bardziej do natury i świadomego życia. Neutralne kolory nie tylko nadają wnętrzu przytulności, ale pozwalają również wspaniale się zrelaksować. Do lamusa odchodzą wszelkie neony, którymi tak zachłysnęliśmy się jeszcze dwie dekady temu. 

Wiklinowe kosze, rattan i drewno w ogrodzie zimowym

Tym, co najbardziej kojarzy się z naturą, są rattanowe meble. Jeśli postawisz na wiklinowe kosze i drewniane, proste dodatki hand made, uzyskasz przytulny zakątek rodem z hiszpańskiego patio. Oczywiście, jak już wspomnieliśmy, spokojna kolorystyka nadaje wnętrzu klimatu. 

Mimo oszczędnych barw niech w Twoim ogrodzie zimowym nie zabraknie różnorodnych faktur. Postaw na ogromne, puchate poduchy, wełniane koce i lniane obrusy. 

Stwórz przytulny kącik w swoim ogrodzie zimowym. To w nim odpoczniesz po trudach całego dnia. O wiele milej jednak jest relaksować się wśród harmonijnego otoczenia, zwłaszcza jeśli nie jest pozbawione nutki nowoczesności.