Kolaż prezentujacy wybrane podmiory, które otrzymały granty od Powiatu Oświęcimskiego.

Władze Powiatu Oświęcimskiego chętnie wspierają pomysły, które mają na celu aktywizację lokalnych społeczności. Z myślą o młodych organizacjach pozarządowych i grupach nieformalnych Powiat wydatkował ponad 30 tys. zł jako swój wkład w program grantowy FIO Małopolska Lokalnie. Gala podsumowująca, w formie online, odbyła się 16 listopada.

Granty na realizację swoich pomysłów dostało w sumie 8 podmiotów – zarówno organizacje pozarządowe, jak i grupy nieformalne działające na terenie naszego powiatu. Doceniono następujące projekty:

· „Buduj swój rozwój poprzez wizerunek”, (Centrum wizerunku metamorfoza z potencjałem w Oświęcimiu),

· „EDU-AKCJA – warsztaty twórczo-edukacyjne”, (Nauczanki – best team z Brzeszcz)

· „Sąsiedzki turnus, czyli wakacje Pod Borem”, (Osiedlowe Aktywistki)

· „W drodze ku dojrzałości. Warsztaty: profilaktyka uzależnień – alkohol, narkotyki, papierosy, dopalacze, smartfony, (SILOAM: Posłani, by wspierać, Gm. Zator)

· „Aktywna Jesień Życia”, (Klub Seniora Zaborze)

· „Kulturalnie – Chóralnie”, (Chór Centrum Św. Maksymiliana w Oświęcimiu)

· „Rusz się z nami w rytmie ZUMBA Fitness” (Zumba Fitness Przeciszów)

· „To w naszej duszy gra!” (Teatr Amatorski „Niezła Sztuka” z Brzeszcz).

Joanna Czernik z Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych w Krakowie podkreśliła, że Powiat Oświęcimski jest nie tylko partnerem tegorocznej gali, ale także inicjatorem Lokalnego Programu Grantowego.

Bardzo jestem ciekawa, co skłoniło Państwa do przystąpienia do tej formuły współpracy z FIO Małopolska Lokalnie – zapytała wicestarostę Pawła Kobielusza i Teresę Jankowską, członkinię zarządu powiatu

Mamy świadomość, że wspieranie inicjatyw społecznych to ważny element pracy samorządu, szczególnie jeśli chodzi o grupy nieformalne – powiedział wicestarosta Paweł Kobielusz.

W samorządzie jest wiele programów skierowanych do stowarzyszeń, natomiast kierując ofertę do grup nieformalnych możemy aktywizować resztę społeczeństwa. Dziękujemy Fundacji BIS, że mogliśmy wziąć udział w tym programie. Myślę że będziemy go kontynuować w następnych latach. To bardzo cenna inicjatywa – podkreślił wicestarosta.

Teresa Jankowska nie kryła radości, że Powiat Oświęcimski po raz pierwszy mógł uczestniczyć we wspomnianym programie grantowym.

Myślę że współpraca z Fundacją Biuro Inicjatyw Społecznych odświeżyła nasze spojrzenie na działania i współpracę ze społecznościami lokalnymi. Mogliśmy wypromować program grantowy jako program aktywizujący wszystkich mieszkańców gmin naszego powiatu. Cieszymy się, że 8 inicjatyw zostało zrealizowanych, także dzięki animacyjnym i edukacyjnym formom wsparcia liderów Fundacji BIS – wyznała etatowa członkini zarządu powiatu.

Wyraziła nadzieje, że będą one swoistym efektem motyla i dużej nadziei w obecnych, trudnych czasach.

Nie ukrywam, iż obawialiśmy się, czy w czasach pandemii inicjatywy będą zorganizowane w ograniczonym zakresie. Cieszy nas też to, że zostały zaangażowane w zasadzie wszystkie grupy wiekowe, że inicjatywy wprowadziły świeżość, były adresowane zarówno do dzieci i młodzieży, jak i osób starszych. Różnorodność pomysłów świadczy o tym, że mamy bardzo aktywnych mieszkańców. Poprzez te projekty mogli zrealizować swoje pasje i marzenia. Pomysł, żeby ludzie byli razem udał się. W reżimie sanitarnym program był światełkiem nadziei, że warto się spotkać – dodała Teresa Jankowska.

Członkowie zarządu powiatu stwierdzili, że samorząd nie może robić sam konkursów grantowych dla grup nieformalnych. Wskazali na ogromną rolę organizacji samorządowych, poprzez które samorząd może dofinansować osoby fizyczne.

Współpraca z Fundacją BIS, poprzez którą granty były realizowane została wzbogacona formą animacji i edukacji. To bardzo ważne, aby wesprzeć ludzi, którzy nie są stowarzyszeni, w tym, aby zbudować pomysł, który będzie nastawiony na cel i efekt – stwierdziła Teresa Jankowska.

Warte podkreślenia jest, iż to partnerstwo było oparte o wkład finansowy zarówno FIO Małopolska Lokalnie, jak i Powiatu Oświęcimskiego, co pozwoliło na to, żeby konretna liczba projektów była dedykowana stowarzyszeniom, organizacjom i grupom działającym na terenie powiatu – wyznała Joanna Czernik, Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych:

Paweł Kobielusz, wicestarosta podkreślił, że w zarządzie powiatu nikt nie miał wątpliwości co do tego, że należy się zaangażować finansowo w program.

Decyzja była jednogłośna. Mieliśmy świadomość, że to jest dobra sprawa dla mieszkańców naszego powiatu – dodał.

Teresa Jankowska pogratulowała wszystkim mieszkańcom i pomysłodawcom za to, że ich pomysły znalazły pozytywny odzew w społecznościach.

Gratuluję różnorodności, odwagi, znalezienia partnerów i odbiorców, radości z realizacji projektów, budowania wspólnoty. Myślę że to, co Państwo zrobiliście będzie owocowało kolejnymi sukcesami tego projektu. Gratuluję Fundacji BIS i Stowarzyszeniu Forum Oświatowe Klucze, dzięki którym ten program był skutecznie zrealizowany.

Wicestarosta Paweł Kobielusz pogratulował grantobiorcom przed wszystkim odwagi, bo, jak stwierdził, ten krok jest najważniejszy.

Szerzej o programie w materiale filmowym TUTAJ

Galę podsumowującą projekt FIO Małopolska Lokalnie w roku 2020 można obejrzeć tutaj: https://www.facebook.com/malopolskalokalnie/videos/770433590206898