Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

Zdjęcie z drona Rynku Głównego w Oświęcimiu podczas pikniku charytatywnego "Pozytywne zakończenie lata".

W pierwszą niedzielę października na płycie Rynku Głównego w Oświęcimiu stowarzyszenie Pozytywni zorganizowało piknik charytatywny na rzecz chorej 13-letniej Nikoli Kurpas z Brzeszcz. W trakcie „Pozytywnego zakończenia lata” udało się zebrać ponad 7 tysięcy złotych. Wydarzenie, wypełnione dobrą muzyką i kulinarnymi pysznościami, wsparł finansowo Powiat Oświęcimski.

Na płycie oświęcimskiego rynku stanęła ogromna, mierząca dwa metry średnicy, patelnia. Zbigniew Harężlak, szef kuchni Tawerny pod Żaglem w Międzybrodziu Bialskim, uczestnik pierwszej edycji Ośmiu Smaków Europy oraz oświęcimianin Sebastian Szromu Schrom, szef kuchni oświęcimskiej restauracji La Rossa i uczestnik programu Hell’s Kitchen, od rana przygotowywali na niej wspaniały, jak się po kilku godzinach okazało, bigos.

Można było także przekąsić wojskową grochówkę, przygotowaną przez żołnierzy z jednostki Wojskowej Nil w Krakowie. Kulinaria dopełnił popcorn i wata cukrowa, najchętniej nabywane przez najmłodszych uczestników imprezy.

Muzykę zapewnił DJ Dave. Z mini koncertem na pozytywnej scenie wystąpił Tomasz Lewandowski, pieśniarz, gitarzysta, autor i wykonawca ballad mieszczących się w kategorii tzw. piosenki turystycznej.

W sercu miasta pojawili się partnerzy „Pozytywnego zakończenia lata”: Urząd Miasta Oświęcimia, siłownia Gym For You, klub jeździecki Ikarion, firma Elemele, Akademia Piłkarska Unia Oświęcim wraz z D&R Unia Oświęcim, UKH Unia Oświęcim, Ochotnicza Straż Pożarna w Brzezince, Straż Miejska w Oświęcimiu, Grupa Rekonstrukcyjno-Historyczna Posterunek Policji Państwowej w Oświęcimiu, a także z Gentelman’s Club Oświęcim i Riders for IPA, czyli Klubu Motocyklowego Stróżów Prawa. Wszyscy przygotowali atrakcje dla pozytywnych uczestników „Pozytywnego zakończenia lata”.

Tuż po godz. 15 goście, partnerzy i organizatorzy pikniku stanęli na Rynku Głównym do wspólnego zdjęcia, które wykonali Małgorzata Musielak z Faktów Oświęcim i Piotr Strycharski ze Sky Photo Studio.

Wtedy też w sercu miasta pojawił się baner z napisem „Franio Irzyk. Pamiętamy”, a organizatorzy ogłosili, że dedykują imprezę charytatywną zmarłemu w miniony wtorek Franiowi Irzykowi ze Skidzinia, który przegrał ponad dwuletnią walkę z nowotworem. Z głośników popłynęło „Hallelujah” Leonarda Cohena, a z wielu oczu łzy.

Podczas pikniku stowarzyszenie Pozytywni i ich partnerzy zbierali datki na leczenie i rehabilitację 13-letniej Nikoli Kurpas z Brzeszcz, cierpiącej na czterokończynowe porażenie mózgowe. Członkowie stowarzyszenia, wcześniej działający jako grupa nieformalna, zebrali dotychczas 90 tysięcy złotych z ponad 200 tysięcy koniecznych na pokrycie operacji rekonstrukcji biodra.

W niedzielę mieszkańcy Oświęcimia i okolic po raz kolejny stanęli na wysokości zadania. W ciągu zaledwie czterech godzin kilkuset uczestników „Pozytywnego zakończenia lata” podarowało Nikolce 7.007 złotych. Ponadto przynosili plastikowe nakrętki na butelki, które Pozytywni cały czas zbierają.

Imprezę charytatywną na Rynku Głównym wraz z Pozytywnymi przygotowała restauracja La Rossa, która wraz ze spółką Plantpol oraz Starostwem Powiatowym w Oświęcimiu, Urzędem Miasta Oświęcim, Urzędem Gminy Oświęcim finansowo wsparła „Pozytywne zakończenie lata”.

Patronat medialny nad imprezą sprawowały Fakty Oświęcim i Kulturalny Powiat.

  • Zdjęcie z drona Rynku Głównego w Oświęcimiu podczas pikniku charytatywnego \

(Źródło: stowarzyszenie Pozytywni, fot. Małgorzata Musielak).