Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

Teresa Jankowska gratuluje laureatom konkursu.

– Dzięki książkom wzbogacamy się o nowy zasób słów, poszerzamy horyzonty, odkrywamy świat, inspirujemy się, zwiększamy swoją wrażliwość – powiedziała Teresa Jankowska, etatowa członkini Zarządu Powiatu w Oświęcimiu na uroczystości podsumowującej jubileuszową, 10. edycję Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Nasze lektury” zorganizowanego przez Młodzieżowy Domu Kultury w Oświęcimiu. Uroczystość odbyła się 15 września w Piwnicy Artystycznej MDK.

Bardzo się cieszę, że udało nam się zorganizować te 10 edycji konkursu – powiedziała Aleksandra Stawicka, pomysłodawczyni tego nader cennego przedsięwzięcia.

Zawsze tak starałam się dobierać lektury, żeby były zarówno ciekawe dla uczestników, jak i te wskazane. Ważnym kryterium była też dostępność poszczególnych tytułów. Stąd duża różnorodność lektur w konkursie – dodała.

Teresa Jankowska, która nie kryje swojego zamiłowania do dobrej lektury, z dumą podkreśliła, że może reprezentować zarząd powiatu w tak ciekawym przedsięwzięciu.

Statystyki czytelnictwa w Polsce nie skłaniają do optymizmu. W zeszłym roku przynajmniej jedną książkę przeczytało 39 proc. Polaków. Dla porównaniu, w sąsiednich Czechach aż 83 proc.! Bardzo się cieszę, że Młodzieżowy Domu Kultury w Oświęcimiu organizuje konkurs promujący czytelnictwo. Chodząc do szkoły, byliśmy niejako „skazani” na przeczytanie określonej liczby lektur. Nie jest to proste. Zachwyciłam się, że w tym konkursie wzięło udział ponad 70 osób z 11 placówek – stwierdziła Teresa Jankowska, życząc wszystkim, bez względu na wiek, by w książkach szukali inspiracji.

Kto wie, może nagrodzeni w konkursie powiatowym sami kiedyś dla napiszą ciekawe książki, czego im bardzo życzę – wyraziła nadzieję Teresa Jankowska, gratulując pomysłodawczyni konkursu Aleksandrze Stawickiej oraz dyrektor MDK-u Alinie Kwarciak, która zapowiedziała kontynuację przedsięwzięcia.

Pani dyrektor odczytała listę nagrodzonych w 10. edycji konkursu, który był adresowany do uczniów szkół podstawowych z terenu naszego powiatu.

W ogólnej klasyfikacji konkursu zwycięzcami zostali:

I miejsce: Karol Malinkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Przeciszowie.

II miejsce: Katarzyna Hałat ze Szkoły Podstawowej w Piotrowicach.

III miejsce: Natalia Nalepka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Polance Wielkiej.

Wyróżnienia:

Maja Bęc ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Oświęcimiu, Victoria Drabczyk z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Polance Wielkiej, Roksana Huczek ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Oświęcimiu, Małgorzata Hycnar ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Przeciszowie, Julia Knapik ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Przeciszowie, Mikołaj Piekarczyk ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Przeciszowie, Maja Poznańska z Samorządowego Zespołu Szkół nr 1 w Chełmku, Sara Szpiegla ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Oświęcimiu, Magdalena Szkarłat z Samorządowego Zespołu Szkół nr 1 w Chełmku, Oliwia Żydzik ze Szkoły Podstawowej w Porębie Wielkiej.

Co mi się podoba w książkach? Choćby to, że można poznać historię kogoś innego, czasem fikcyjnego bohatera. Można wymieniać uwagi na temat treści danej książki ze znajomymi, poznać ich wrażenia. Lubię chwile, kiedy można oderwać się od nauki i wtopić w książkę – powiedziała Sara Szpiegla ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Oświęcimiu, której konikiem jest fantastyka.

Podczas uroczystego podsumowania konkursu wystąpił zespół muzyczny MDK w składzie: Anna Walancik, Zuzanna Bratek, Kamila Sibik, Janusz Majcherek.

Fot. RL