Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

Oświęcim. „Bezpieczne Wakacje 2020”. Policjanci rozmawiali o bezpieczeństwie z uczestnikami półkolonii.

Policjanci prowadzą akcję prewencyjną pn. „Bezpieczne Wakacje 2020”. Jednym z jej ważnych i nieodłącznych elementów są spotkania z uczestnikami zorganizowanych zajęć półkolonijnych. W tym roku wyjątkowo, w związku z zagrożeniem epidemią covid-19, spotkania odbywają się zgodnie z zasadami wprowadzonymi w celu przeciwdziałania rozprzestrzeniania wirusa.

Wczoraj (29 lipca br.) policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oświęcimskiej Komendy Policji spotkali się z dziećmi w Szkole Podstawowej Nr 11 w Oświęcimiu. Głównym tematem spotkania, niezwykle ważnym w okresie wakacyjnym, było bezpieczeństwo podczas letniego wypoczynku nad wodą, w górach, na placu zabaw oraz w Internecie.

W ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” , mundurowi omówili zasady bezpieczeństwa jakie należy stosować podczas pobytu nad morzem, rzeką, czy jeziorem. Podkreślali, że w tym roku niezależnie od miejsca wypoczynku należy pamiętać i stosować obowiązujące zasady wprowadzone w celu przeciwdziałania rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa.

Kolejnym ważnym elementem spotkania było przypomnienie zasad poruszania się po drogach. Policjanci przypomnieli podstawowe zasady bezpieczeństwa związane z poruszaniem się pieszo, na rowerze, hulajnodze czy rolkach, szczególny nacisk kładąc na stosowanie kasku ochronnego oraz elementów odblaskowych.

Ponadto policjanci poruszyli zagadnienia związane z cyberzagrożeniami, podając zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Funkcjonariusze przypomnieli również, że podczas korzystania z różnego rodzaju portali społecznościowych należy przestrzegać określonych zasad, tak aby samemu nie stać sprawcą cyberprzemocy wobec innej osoby, która może przybrać formę nękania, straszenia, szantażowania, publikowania lub rozsyłania ośmieszających, kompromitujących informacji czy zdjęć, oraz podszywania się w sieci pod kogoś innego, co stanowi przestępstwo. Od policjantów dzieci uzyskały także wskazówki, gdzie szukać pomocy w przypadku stania się ofiarą tego rodzaju przestępczości.
Na zakończenie spotkania policjanci opowiedzieli uczestnikom półkolonii o roli Policji i jej zadaniach. Omówili wyposażenie służbowe policjanta, a także przedstawili wyjątkowy charakter służby policjanta ruchu drogowego.