Zapraszamy Panie w wieku 50-69 lat na bezpłatne badania mammograficzne w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanego przez NFZ. 26 marca (czwartek) mammobus przyjedzie do Brzeszcz (parking przy stadionie Górnika przy ul. Ofiar Oświęcimskich).

W tym roku po raz pierwszy w Programie mogą wziąć udział Panie z rocznika 1970. Bezpłatne badania mammograficzne zostaną wykonane w mobilnej pracowni mammograficznej LUX MED.

W badaniu mogą wziąć udział Panie w wieku 50-69 lat, które są ubezpieczone, nie są leczone z powodu raka piersi, a także:

  • nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy,
  • lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.

Jedynie 38 % uprawnionych Polek zgłasza się na kontrolne badania mammograficzne. Co roku rak piersi odbiera życie kilkunastu tysiącom z nich – Mamom, Siostrom, Przyjaciółkom. Kobiety zbyt późno dowiadują się, że są chore – rak nie boli, w początkowym stadium nie wpływa źle na samopoczucie, dlatego Panie rzadko zadają sobie pytanie, czy ta choroba może ich dotyczyć.

Tymczasem tylko regularne kontrolowanie stanu zdrowia pozwala ocenić, czy w organizmie nie zachodzą niebezpieczne zmiany chorobowe. Zadowalający wynik poprzedniej mammografii nie zawsze gwarantuje, że obecnie nie zagraża nam nowotwór piersi. Bezpłatna mammografia w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanego przez NFZ pozwala to skutecznie sprawdzić.

Szczególnie zależy nam na dotarciu do Pań z roczników 1966-1970, ponieważ niestety nie otrzymują one indywidualnych zaproszeń na badania mammograficzne – mówi Anna Niemirska z firmy Lux Med, organizatora badań.

Badanie nie wymaga skierowania lekarskiego. Wykonywane jest przez wyspecjalizowany, doświadczony personel medyczny. Jest szybkie i całkowicie bezpieczne. Zdjęcia w technice obrazowania cyfrowego oceniane są przez dwóch niezależnych lekarzy radiologów, a w przypadkach wątpliwych, nawet trzech lekarzy.

Mobilna pracownia mammograficzna LUX MED będzie oczekiwała na Panie 26 marca, w godz. 8 – 12, w Brzeszczach na parkingu przy stadionie Górnika przy ul. Ofiar Oświęcimskich.

Prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym prosimy przygotować dowód osobisty. Prosimy o zabranie ze sobą zdjęć z poprzednich mammografii – mówi Anna Niemirska.