Można już korzystać z pierwszej w naszym powiecie mini tężni solankowej. Od 18 października oficjalnie funkcjonuje w centrum Polanki Wielkiej. Czynny jest także sąsiadujący z nią tor pumptruckowy.

Mikroklimatem tężni oddychać będziemy w godzinach od 9.00 do 18.00. Natomiast szaleństwom na torze oddawać się można w godzinach od 9.00 do zmierzchu – informuje Urząd Gminy w Polance Wielkiej.

Tężnia w Polance Wielkiej to drewniana konstrukcja na betonowej podbudowie. Tor powstał na powierzchni 430 metrów kwadratowych.

Mogą z niego korzystać osoby jeżdżące na rowerach, hulajnogach, łyżworolkach, czy deskorolkach. Tor ma kształt zamkniętej pętli z delikatnymi muldami, które powodują, że jazda na rowerze nie wymaga pedałowania. Nazwa pump track wiąże się z ruchem podczas pompowania (pumping motion), kiedy poruszając się na torze sylwetka cyklisty wykonuje ruch góra-dół – czytamy w materiale Faktów Oświęcim TUTAJ

Obie inwestycje kosztowały 1,1 mln zł. Gmina pozyskała na ten cel pół miliona złotych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W przyszłym roku samorząd, już z własnego budżetu, wybuduje w tym miejscu parking samochodowy. Ponadto ma powstać plac zabaw dla dzieci i okazała altana.

(Źródło: eFO, UG Polanka Wielka)