Podniosły nastrój i atmosfera autentycznego święta towarzyszyły gali z okazji XX-lecia Powiatu Oświęcimskiego. W Oświęcimskim Centrum Kultury okrągłą rocznicę wspólnie świętowało kilkuset gości. – Będącym dumnym z dotychczasowych dokonań, na które złożyła się praca moich poprzedników, radnych i zarządów pięciu kadencji, jestem świadom stojących przed Powiatem wyzwań – powiedział starosta oświęcimski Marcin Niedziela.
W trakcie tego wyjątkowego wydarzenia uhonorowano osoby zasłużone dla Powiatu Oświęcimskiego. Nagrodzono także kilkudziesięciu pracowników Starostwa, którzy współtworzyli to miejsce od samego początku. Gala była również okazją do zaprezentowania nowego filmu promującego Powiat Oświęcimski, w którym ukazano piękno i dynamiczny rozwój tego zakątka Małopolski. TUTAJ
W piątkowy wieczór 13 (!) września, gości powitał starosta Marcin Niedziela. Na wstępie wspomniał o historii powiatów. Później skupił się na współczesności.
– (…) Powiaty rodziły się w bólach. Nie brakowało ambicji, uporu i entuzjazmu pierwszym starostom i radnym, brakowało natomiast aktów wykonawczych, co niejednokrotnie powodowało nachodzenie się kompetencji innych szczebli samorządów. Ponadto brakowało pieniędzy na realizację ambitnych celów – przypomniał obecny starosta.
Jak podkreślił Marcin Niedziela, dziś samorząd powiatowy to wydajny organizm, efektywnie gospodarujący środkami publicznymi. To m.in. nowoczesne, zmodernizowane szkoły ponadpodstawowe z szeroką i ciekawą ofertą edukacyjną. To także Młodzieżowy Dom Kultury, Dom Pomocy Społecznej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. To wreszcie Szpital Powiatowy, wyposażony w nowoczesny sprzęt i zmodernizowane w większości oddziały.
– Powiat to również nowoczesna siedziba Starostwa, wykształcona i specjalistyczna kadra pracownicza – dodał starosta.
Marcin Niedziela powiedział, że w ciągu 20 lat wydatki Powiatu Oświęcimskiego sięgnęły kwoty 2 mld 566 mln zł, z czego na inwestycje drogowe i kubaturowe przeznaczono blisko 500 mln zł.
– Te imponujące kwoty to wynik współdziałania budżetu państwa, w szczególności dotacji z Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego, Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Wojewódzkiego, funduszy Unii Europejskiej oraz budżetów gmin Powiatu Oświęcimskiego. Za tę szczególną współpracę pragnę podziękować wszystkim decydentom, którzy w ciągu 20 lat przyczynili się do inwestycji powiatowych. Efekty są widoczne niemal w każdym zakątku Powiatu – zaznaczył obecny starosta.
Mówiąc o wyzwaniach stojących przed samorządem powiatowym sternik wspomniał o dokończeniu I etapu budowy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz rozpoczęciu dwóch następnych etapów.
– Stawiamy sobie również inne ambitne cele. Kontynuację rozbudowy boisk sportowych przy szkołach powiatowych, a w szczególności kompleksu sportowego przy Szkole Mistrzostwa Sportowego (PZ nr 2), modernizację budynku po internacie w Kętach, wyposażenie budynku starostwa i obiektów szkolnych w instalację fotowoltaiczną. Podobnie jak w latach poprzednich, kładziemy mocny akcent na współpracę z gminami. Liczymy na wsparcie Urzędu Marszałkowskiego i administracji rządowej – podkreślił Marcin Niedziela.
Na koniec zaznaczył, że sukces 20 lat Powiatu Oświęcimskiego to praca zbiorowa.
Z rąk obecnego zarządu powiatu okolicznościowe statuetki odebrali wszyscy starostwie, przewodniczący rady powiatu kolejnych kadencji, oraz landrat partnerskiego Powiatu Dachau.
W imieniu wymienionych, głos zabrał Adam Bilski, starosta I kadencji, obecnie radny.
– Myślę że wspólnie z kolegami przyjmujemy to jako wyróżnienie nie tylko dla nas, lecz przede wszystkim dla tej rzeszy ludzi, która tworzyła i budowała przez te 20 lat Powiat Oświęcimski. Mam na myśli radnych, ale przede wszystkim urzędników i pracowników Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu. Spoglądając na salę, widzę tu wiele osób, które sam zatrudniałem. Życzę im dużo owocnej pracy i satysfakcji, podobnie jak pozostałym pracownikom, byście pracowali na rzecz lokalnej społeczności. Każdy z nas włożył w tę pracę całe swoje serce – powiedział Adam Bilski.
Nawiązując do początków, były starosta powiedział, że wraz z radnymi I kadencji stawiał sobie za cel nadanie Powiatowi Oświęcimskiego własnego rysu, idei i wartości. Przypomniał, że jednym z podstawowych założeń było stworzenie powiatowej tożsamości, co stanowiło duże wyzwanie w obliczu powszechnej identyfikacji mieszkańców z daną gminą.
Adam Bilski wyraził nadzieję, że samorząd powiatowy i poszczególne gminy będą nadal zgodnie współpracowały na rzecz mieszkańców.
W imieniu landrata Powiatu Dachau Stefana Loewla głos zabrał jego zastępca, Helmut Zech.
– Bardzo się cieszę, że jako przedstawiciel Powiatu Dachau mogę tu dziś do Państwa przemawiać. W Niemczech niedawno obchodziliśmy 40. rocznicę reformy terytorialnej. (…) U nas po reformie z 50 jednostek zostało 17, ale ostatecznie okazała się sukcesem – stwierdził Zech, który jest zarazem burmistrzem jednej z miejscowości w tym niemieckim powiecie.
Przypomniał, że kontakty między oboma partnerskimi powiatami sięgają 30 lat wstecz. Zostały zapoczątkowane przez artystów z obu krajów. Powiatowi Oświęcimskiemu, jego władzom i mieszkańcom Zech życzył kolejnych sukcesów w realizacji ambitnych planów.
W dalszej części gali medalami „XX lat Powiatu Oświęcimskiego” uhonorowano sterników miast i gmin, przewodniczących rad, członków zarządu powiatu i radnych powiatu.
Włodarze Powiatu Oświęcimskiego wręczyli medale „Zasłużony dla Ziemi Oświęcimskiej”. Odebrali je: dr Jan Babiarz, wieloletni dyrektor Zakładów Chemicznych „Oświęcim”, dr Andrzej Jakubowski, p.o. dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu oraz przedstawiciele Zakładu Salezjańskiego im. ks. Bosko w Oświęcimiu i Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Oświęcimiu.
W końcu nadeszła szczególna, długo oczekiwana chwila. Na scenę zostali zaproszeni pracownicy Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu, ci, którzy tworzyli to miejsce od samego początku. Od starosty i członów zarządu powiatu usłyszeli szczególne słowa podziękowania i otrzymali listy gratulacyjne. Do życzeń dołączyli się także poprzedni starostowie.
W części artystycznej wystąpiło trio Katarzyna Malenda (uczestniczka jednej z poprzednich edycji The Voice of Poland), Arletta Chmiel (saksofon), Piotr Drzewiecki (klawisze). Usłyszeliśmy ciekawe aranżacje największych przebojów takich artystów i zespołów, jak Kayah, Alicia Keys, Led Zeppelin, Andrzej Zaucha i wielu innych.
Po tych doznaniach dla ducha, nadszedł czas na “małe co nieco” dla ciała. W holu OCK pojawił się okazały tort ufundowany przez oświęcimską cukiernię „Kołaczek’, a pierwszy kawałek ukroił starosta Marcin Niedziela.
Dziękujemy p. dyrektor Uli Maj za umożliwienie zorganizowania gali w gościnnych progach Oświęcimskiego Centrum Kultury.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z gali (poniżej). Wkrótce jeszcze więcej fotografii.
Tekst i zdjęcia RL