Blisko 200 zgłoszeń i prawie 100 kontroli. To wymierne efekty funkcjonującego od kilkunastu tygodni formularza Ekointerwencji. W tym okresie mieszkańcy różnych części Małopolski, w tym powiatu oświęcimskiego poinformowali o przypadkach łamania przepisów środowiskowych w blisko 50 gminach naszego województwa.

Przekazywane przez mieszkańców Małopolski zgłoszenia dotyczyły: spalania odpadów (138), eksploatacji instalacji niezgodnie z uchwałą antysmogową (52) oraz sprzedaży węgla złej jakości (4).

W ostatnich tygodniach Małopolanie najczęściej informowali o kolejnych przypadkach spalania śmieci w piecach i kominkach. Według relacji przesłanych za pośrednictwem formularza Ekointerwencji, w niektórych małopolskich domach w roli opału wciąż wykorzystywane są m.in. odpady chemiczne czy plastik (!).

Palenie odpadów szkodzi nie tylko tym, którzy w ten sposób pozbywają się śmieci. Każdego roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umierają tysiące Polaków.

– Jeżeli chcemy to zmienić, musimy zrozumieć, że śmieci to nie opał – a przysłowiowe puszczanie ich z dymem to narażanie zdrowia naszych najbliższych – mówi wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz.

Do tej pory zweryfikowano łącznie 98 zgłoszeń. W większości przypadków kontrola nie wykazała naruszeń przepisów środowiskowych (53), szesnaście razy udzielono pouczenia, nałożono jeden mandat karny, a jedna sprawa została skierowana do sądu.

Sześć zgłoszeń zostanie uwzględnionych w planie kontroli, siedem zgłoszeń dotyczących przedsiębiorców przekazano do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a kolejne cztery trafiły do odpowiednich gmin.

W pięciu gminach przeprowadzono kontrole, ale informacje o ich wynikach nie zostały jeszcze przekazane. W trzech przypadkach urzędnicy nie skontrolowali paleniska, ponieważ nie mieli możliwości wejścia na posesję. Dwukrotnie nie podjęto interwencji w związku z błędnym adresem podanym w zgłoszeniu.

Formularz Ekointerwencji został uruchomiony 26 marca. Dostępny jest TUTAJ

Za pośrednictwem tego dokumentu mieszkańcy Małopolski mogą zgłaszać – również anonimowo – wszelkie przypadki łamania przepisów środowiskowych.

Jeszcze w tym roku ma powstać specjalna aplikacja mobilna i system monitorowania zgłoszeń na mapie województwa. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli mieć pewność, że każda Ekointerwencja zostanie zweryfikowana.

Uruchomienie formularza Ekointerwencji to jeden z elementów projektu EkoMałopolska. Jego celem jest mobilizacja mieszkańców regionu i samorządów do aktywniejszej walki o czyste powietrze.

(Źródło: UMWM)