Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

Zgodnie z polskim prawem dziedziczenie może zajść na dwa sposoby. Jednym z nich jest dziedziczenie ustawowe oraz dziedziczenie z użyciem testamentu. Prawo do dziedziczenia ustawowego zachodzi w przypadku gdy zabraknie testamentu. W obu tych kwestiach związanych ze spadek adwokat może okazać się bardzo pomocny.

Trzeba sobie odpowiedzieć jeszcze na pytanie – co jeśli testament był, ale zaginął? Czasem dochodzi do sytuacji w której prowadzone są sprawy spadkowe przez adwokata w których to sprawach okazuje się, że testament był, ale nikt go nie może znaleźć. To, że testament był świadczą zeznania spadkobierców, którzy twierdzą, że widzieli na własne oczy zapisy w testamencie i ich słowa się pokrywają. Nawet w większości przypadków nie muszą to być koniecznie spadkobiercy, mogą to być też osoby bliskie spadkodawcy. Pierwszą rzeczą, która przychodzi nam na myśl jest pytanie - może był ktoś komu zależało na tym, aby testament nie ujrzał światła dziennego? W sprawach spadkowych prawnik gra pierwsze skrzypce i to on ma wpływ na tok postępowania w takiej sytuacji. Sąd tak czy inaczej musi zbadać i ocenić testament, niezależnie czy został on w jakiś sposób zniszczony, jest nieczytelny lub po prostu zaginął. Sąd również bierze pod uwagę testament, który został ostatecznie odwołany. W takim przypadku analizuje się powody tego stanu.

Jak działa sąd, który wie o testamencie, ale nie ma jasnych przesłanek do tego, aby utrzymać go w mocy prawnej? Zazwyczaj dowodem jest to, że spadkodawca wyjawił informację o tym, że napisał taki testament przed swoją śmiercią, a zapis tego jest w formie rozmowy lub na liście. Może być też wiążący w formie elektronicznej (np. zapis korespondencji mailowej), w postaci zapisu rozmów, ale zwykle w takim przypadku łatwiej jest o sfałszowanie takich dowodów. Jeśli sąd ostatecznie uzna dowody na to, że testament faktycznie istniał i zdoła być przekonany w trakcie spadku przez dobrego adwokata, to dziedziczność będzie określana na podstawie tego testamentu.

Dlaczego potrzebny jest dobry adwokat do tego typu spraw? Sąd z doświadczenia będzie podchodził bardzo ostrożnie do przedstawianych dowodów. Będzie właściwe jeśli historia o zaginionym testamencie będzie spójna. Warto też dysponować materiałem dowodowym, który pozwoli stwierdzić, że testament miał szansę zaginąć, na przykład ze względu na pożar lub inne zdarzenie w którym mogło dojść do utraty tego ważnego dokumentu. Zdarzały się sytuacje w których dochodziło do manipulacji w sądzie, więc sąd tym bardziej będzie początkowo sceptyczny. Przynajmniej do czasu przedstawienia jakichś ważnych dowodów. Dowodami przeważającymi szalę zwycięstwa na naszą korzyść mogą być zeznania świadków, którzy widzieli na własne oczy testament lub nawet tylko słyszeli o testamencie od spadkodawcy i nie obawiają się powiedzieć o tym w sądzie. Bez tego ważnego aspektu jest niezwykle ciężko lub prawie niemożliwie udowodnić cokolwiek. Jeśli jednak dysponujemy takimi zeznaniami i mamy pewność, że nie zostaną one odwołane w żaden sposób, to takie coś powinno być zwykle na tyle wystarczające, aby zapewnić sąd o własnej racji.

Gdy zaginął testament

Jakie grożą konsekwencje osobie, która dopuściła się czynu zabronionego w postaci zniszczenia lub ukrywania testamentu? Z pewnością jedną z najważniejszych konsekwencji i jednocześnie najbardziej dotkliwszych jest wydziedziczenie. Taka osoba będzie uznana za niegodnego dziedziczenia, oczywiście pod warunkiem udowodnienia jej niezaprzeczalnie winy. Tak więc taka osoba będzie całkowicie pozbawiona prawa związanego ze spadkiem i zachowkiem.