Rzęsiste oklaski i zasłużone pochwały odebrali od widzów młodzi artyści z Polski, Wielkiej Brytanii i Portugali, którzy na finiszu międzynarodowego projektu „Grease 4.0” wystawili na scenie Oświęcimskiego Centrum Kultury musical nawiązujący do kinowego hitu sprzed 40 lat.

Od 1 do 7 czerwca Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu realizował wspomniany projekt w ramach programu unijnego Erasmus+. Wraz z młodymi artystami z MDK na scenie OCK zaprezentowali się ich rówieśnicy ze Scottish Youth Theater Glasgow (Wielka Brytania) i Teatro Metafora Madera (Portugalia).

Organizacją koordynującą projekt, odpowiedzialną finansowo wobec Narodowej Agencji Programu i Komisji Europejskiej, była Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego.

Jak już informowaliśmy, w trakcie projektu młodzież pracowała metodą warsztatową w grupach tematycznych – muzycznej, tanecznej, teatralnej.

Były też prowadzone panele dyskusyjne i warsztatowe na takie tematy, jak: mowa nienawiści, wykluczenie, brak akceptacji, problemy komunikacyjne pomiędzy ludźmi, dominacja kontaktów w świecie wirtualnym nad rzeczywistym, dyskryminacja – wylicza Bogumiła Goryczka, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Oświęcimiu.

Zwieńczeniem międzynarodowego projektu było wystawienie przez młodzież spektaklu muzycznego „Grease” na deskach Oświęcimskiego Centrum Kultury.

Artyści zebrali brawa i zasłużone pochwały od widzów. Przyjęli też gratulacje od przedstawicieli Zarządu Powiatu w Oświęcimiu – Wicestarosty Oświęcimskiego Pawła Kobielusza i Członka Zarządu Powiatu Teresy Jankowskiej.

– Kiedy niespełna rok zaczęłam myśleć o stworzeniu międzynarodowego projektu w formie przedstawienia muzycznego, skontaktowałam się z panią Natalią Germanek z FRSP. Okazało się, że Fundacja jest zainteresowana współpracą z nami. Wtedy podzieliłam się pomysłem z naszymi muzykami: panią Kamilą Sibik i pana Januszem Majcherkiem, którzy przyjęli go z dużym entuzjazmem. To z nimi stworzyliśmy pierwsze ramy projektu i po przeanalizowaniu różnych możliwości wybraliśmy musical „Grease” – wspomina Bogumiła Goryczka.

Przedstawicielka Fundacji szukała partnerów w Unii Europejskiej. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Zgłosiły się dwa teatry młodzieżowe – ze Szkocji i z portugalskiej Madery.

– Wtedy zajęliśmy się szczegółowym opracowywaniem harmonogramu całego projektu. Do naszego zespołu roboczego dołączyła też pani Anna Kądziołka. Na koniec września 2018 r. projekt był gotowy, a potem nastąpiły długie miesiące oczekiwania na decyzję Agencji Narodowej Programu Erasmus+. W lutym pojawiła się nieoficjalna wiadomość, że mamy wstępną akceptację. (…) Stworzenie spektaklu w tak krótkim czasie z tak wspaniałym efektem graniczyło z cudem, a jednak się udało. Jest to zasługa tych wspaniałych, zdolnych i wartościowych młodych ludzi. I za to im wszystkim pięknie dziękuję. Za wspólną pracę dziękuję również pełnym zaangażowania opiekunom merytorycznym. Dziękuję też pani Eli Sereś za dekorację sceny – podkreśla dyrektor MDK.

I dodaje na koniec. – Te dni były dla nas bardzo intensywne i wyczerpujące, ale satysfakcja końcowa sprawia, że zapominamy o trudach i skupiamy się wyłącznie na sukcesie i niezapomnianych wrażeniach.

SPP/Fot. MDK