Zator. Policja, Prokuratura i Sąd bezwzględni w walce z przemocą domową. Kolejny sprawca znęcania trafił do aresztu.

Zator. Policja, Prokuratura i Sąd bezwzględni w walce z przemocą domową. Kolejny sprawca znęcania trafił do aresztu.
Policjanci z Komisariatu Policji w Zatorze zatrzymali 46 – letniego mieszkańca Gminy Zator, podejrzanego o znęcanie się nad swoją żoną i małoletnią córką. Trzy dni później dzięki zebranym przez funkcjonariuszy dowodom, wnioskowi prokuratora oraz decyzji sędziego domowy agresor wprost z sądowej sali trafił do aresztu śledczego.

W sobotni wieczór (30.03.3019) zatorscy policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące pobicia przez męża 48 – letniej mieszkanki Gminy Zator. Mundurowi błyskawicznie udali się pod wskazany adres. Nietrzeźwego domowego agresora przejęli z rąk jego kolegi, który obezwładnił go widząc jak uderzył najpierw żonę, a później 15- letnią córkę, która stanęła w obronie matki. 46 – latek trafił do pomieszczeń dla osób zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało 2 promile alkoholu.

W trakcie prowadzonych czynności policjanci zebrali dowody świadczące o tym , że mężczyzna od kilku lat stosował przemoc fizyczną i psychiczną wobec swojej rodziny. Na tej podstawie został mu przedstawiony zarzut znęcania. W związku z faktem, iż podejrzany swoim zachowaniem zagrażał bezpieczeństwu żony i małoletniej córki, policjanci wystąpili do Prokuratury o zastosowanie wobec niego środków zapobiegawczych. Następnie prokurator zwrócił się do Sądu z wnioskiem o zastosowanie aresztu tymczasowego wobec 46 – latka.

W dniu 2 kwietnia br. podejrzany został doprowadzony przed oblicze sędziego, który orzekł wobec podejrzanego trzymiesięczny areszt tymczasowy. Jeszcze tego samego dnia podejrzany trafił do jednego z aresztów śledczych.

Za popełnione przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Policjanci podejmując czynności mające na celu przeciwdziałanie przemocy w rodzinie apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy jak najszybciej. Pomocą służy wiele instytucji, należy tylko zacząć działać, pamiętając, że „siłą sprawcy jest strach ofiary”. Kiedy przemoc zostaje ujawniona, bardzo często jej sprawca, obawiając się konsekwencji karnych zmienia swoje postępowanie. Funkcjonariusze kierują swój apel o przerwanie przemocy, również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.