Dzięki działaniu klimatyzatorów, jesteśmy w stanie w komfortowych warunkach przetrwać upalne dni. Technologie wykorzystywane przez wszelkie marki klimatyzacji, przynoszą nam ulgę kiedy na zewnątrz panują bardzo wysokie temperatury. Używając klimatyzację w obecności dzieci, szczególnie tych najmłodszych warto wiedzieć jak się nią posługiwać, żebym im nie zaszkodzić.

Obecnie bez względu na markę klimatyzacje posiadają szereg funkcji i zabezpieczeń, które znacznie ułatwiają ich obsługę. Niemniej jednak postępowanie według określonych zasad również może znacznie podnieść poziom bezpieczeństwa podczas użytkowania klimatyzatora.

Chroń dziecko przed wychłodzeniem

Podstawową zasadą jest to, by nie kierować nawiewu bezpośrednio na dziecko. Ze względu na dużą wrażliwość, szczególną ochroną powinna zostać objęta jego głowa. Zbyt intensywne ochłodzenie może spowodować katar, lub też poważne infekcje i zapalenia.

Dobrym rozwiązaniem jest ustawianie nawiewu na sufit bądź na nogi. Jeżeli nie ma możliwości zmiany kierunku nawiewu, warto założyć dziecko cienką, bawełnianą czapkę.

Regulacja temperatury

Należy zwrócić uwagę na to, czy różnica temperatury na zewnątrz i w pomieszczeniu nie jest za wysoka. Nie powinna ona przekraczać 5-6 stopni Celsjusza. Zbyt duża różnica temperatur może doprowadzić do przeziębienia.

Wyjątkowo powinno się uważać na to podczas jazdy samochodem. Mocno rozgrzane auto przed wejściem do niego, warto wcześniej ochłodzić do temperatury pokojowej. Następnie należy dbać o to, aby temperatura ta, nie była niższa niż 5-6 stopni Celsjusza od tej panującej na zewnątrz.

Zanim wysiądziemy z auta, dobrym rozwiązaniem jest wyrównanie temperatury panującej wewnątrz samochodu z tą, która jest na zewnątrz.

Najważniejsze zasady korzystania z klimatyzacji każdej marki – jak chronić dziecko przed negatywnym działaniem

Zaleca się stopniowe ochładzanie pomieszczeń. Ustawianie nawiewów na maksymalne obroty, mogą spowodować zbyt gwałtowny spadek temperatury.

Odpowiedni ubiór dla dziecka

Należy dopilnować by ubiór dziecka by zawsze dostosowany do temperatury wnętrza. Nie powinno się zbytnio rozbierać dziecka w temperaturze pokojowej – może być mu wtedy za zimno. Warto wykorzystać wtedy bawełniane śpioszki. W mocno klimatyzowanych pomieszczeniach należy założyć dziecko na głowę bawełnianą czapkę.

Planując wyjście z dzieckiem do miejsca gdzie będzie klimatyzacja wiedząc, że dziecko może się spocić podczas jazdy, warto wziąć ze sobą dotykowe ubranka. Wystarczy tylko przed wejściem zmienić mokre na suche, co pomoże uniknąć przeziębienia.

Sen przy włączonej klimatyzacji

Po kilku godzinach pracy klimatyzatora, w pomieszczeniu może zrobić się już bardzo chłodno. Może nie wystarczyć wtedy odpowiedni ubiór dziecka, ponieważ te często w nocy zrzucają z siebie kołderkę.

Wówczas należy postawić na specjalny śpiworek. Dzięki niemu dziecko nie będzie miało możliwości odkryć się i narazić na wychłodzenie przy nieco niższej temperaturze.

Regularna konserwacja i serwis klimatyzacji

Bardzo istotną kwestią jest czyszczenie klimatyzatora środkami grzybobójczymi. Przynajmniej raz w roku należy czyścić przewody, a co kwartał wymieniać filtr. Oznaką potrzeby konserwacji i czyszczenia, może być wydobywający się z niej nieprzyjemny zapach.

Oprócz wymiany filtrów, należy także za pomocą bakteriobójczych preparatów oczyszczać przewody. Jest to o tyle ważne, ponieważ nagromadzające się w klimatyzacji grzyby, bakterie oraz pleśń, mogą niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie i na zdrowie dziecka.