27 stycznia na terenie Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau odbędą się uroczystości upamiętniające 74. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

W tym dniu delegacja władz Powiatu na czele ze starostą Marcinem Niedzielą weźmie udział w obchodach 74. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. W obchodach uczestniczyć będzie także delegacja z partnerskiego Powiatu Dachau w Niemczech, której przewodniczyć będzie starosta Stefan Löwl. O godzinie 12.30 odbędą się obchody główne w budynku tzw. „Sauny” na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, następnie o godzinie 14.00 ceremonia upamiętniająca – modlitwa i oddanie hołdu przy Pomniku Ofiar na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.

Tego dnia obchodzimy także 74. rocznicę wyzwolenia Miasta Oświęcim, w związku z tym o godzinie 10.00 na Placu Kościuszki rozpoczną się uroczystości rocznicowe przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Wyzwolenie KL Auschwitz-Birkenau (1945-2019)

W styczniu 1945 r. do Oświęcimia dotarli żołnierze 60. armii I Frontu Ukraińskiego. Zmęczeni i wykończeni więźniowie obozu witali ich z ogromną radością. Było to dla nich tak długo wyczekiwane ocalenie. W czasie walk z armią niemiecką poległo wtedy niemal 230 żołnierzy radzieckich, między innymi pułkownik Siemen Lwowicz Biesprozwannyj.

W związku ze zbliżającym się frontem, 10 dni wcześniej Niemcy zarządzili ewakuację obozu i wymarsz około 56 000 więźniów. Wydarzenie to przeszło do historii pn. „Marsz Śmierci”. Szacuje się, że w wyniku ewakuacji na skutek mrozu, oraz egzekucji i brutalności hitlerowców zginęło około 15 000 więźniów.

Auschwitz dla całego świata jest teraz symbolem zagłady i okrucieństw II wojny światowej. Los jaki spotkał setki tysięcy ludzkich istnień zna każdy z nas. W 2005 r. ONZ zdecydowała, że 27 stycznia będzie Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.