Małymi krokami osoby związane z Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej tworzą kolekcję dokumentów, zdjęć i przedmiotów składających się na powstanie zbioru pamiątek historycznych dokumentujących losy okolicznej ludności. Pamiątki przekazywane są przez osoby prywatne, głównie mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Jeśli pragniecie Państwo, by wasze zbiory, pamiątki rodzinne nie uległy zniszczeniu lub zapomnieniu, by mogli zobaczyć je inni mieszkańcy a pamięć o nich została zachowana dla przyszłych pokoleń, prosimy o udostępnianie zbiorów do Muzeum.

Dzięki pomocy kilku osób – głównie pasjonatów historii – Muzeum pozyskało już pierwsze fotografie dokumentujące codzienne życie mieszkańców nie tylko Oświęcimia, ale także Ziemi Oświęcimskiej. Zdjęcia pochodzą z różnych okresów. Bardzo dużą część stanowią fotografie przedwojenne, które do tej pory praktycznie trudno było odnaleźć w zbiorach muzealnych. To jednak nie koniec. Dyrekcja Muzeum wciąż stara się gromadzić różne artefakty, które w przyszłości dostępne będą dla zwiedzających tę nowo powstałą instytucję.
– Tak naprawdę każdy z nas może mieć swój udział w tworzeniu i rozbudowywaniu kolekcji naszego Muzeum. Ważnym obszarem naszych poszukiwań i dokumentacji historycznej jest okres II wojny światowej, kiedy to mieszkańcy naszej ziemi, niejednokrotnie z narażeniem życia swojego i najbliższych nieśli bezinteresowną pomoc więźniom niemieckiego obozu KL Auschwitz – mówi Dorota Mleczko, dyrektor Muzeum i dodaje. – Poszukujemy archiwaliów, fotografii, ale także innych przedmiotów, które mogłyby ilustrować wielowiekową historię Ziemi Oświęcimskiej poprzez pryzmat losów jej mieszkańców z uwzględnieniem różnorodności etnicznej i kulturowej budującej lokalną tożsamość.

Część pozyskanych zdjęć dostępna jest już w postaci cyfrowej. Pierwsze fotografie każdy może zobaczyć na stronie internetowej muzeum pod adresem: www.muzeumpamieci.pl

Zachęcamy zainteresowanych przekazaniem zbiorów lub pamiątek do kontaktu telefonicznego, pod nr tel.: 334474084 lub przez email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

(NM)

Fot. Zbiory Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej