Oświęcim. Policjanci zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierowców. Funkcjonariusze apelują o trzeźwość za kierownicą, a w razie wątpliwości o skorzystanie z alkomatów dostępnych w jednostkach Policji.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego oświęcimskiej komendy Policji pilnując bezpieczeństwa w ruchu drogowym zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierowców. W ten sposób wyeliminowali zagrożenie, które nietrzeźwi stwarzali pijanym rajdem.

W nocy z 24/25 września 2018 w Oświęcimiu policjanci patrolowali rejon Miasta Oświęcim. O godzinie 22.40 na ulicy Konarskiego zauważyli samochód marki Renault Master, którego styl jazdy kierowcy wskazywał, że może być pod wpływem alkoholu. Podczas kontroli potwierdziły się spostrzeżenia funkcjonariuszy. Badanie stanu trzeźwości 29 – letniego mieszkańca Chełmka wykazało - 2,89 promila alkoholu. Dodatkowo okazało się, że mężczyzna wsiadł za kierownicę dostawczaka pomimo tego , że nigdy nie posiadał uprawnień do kierowania.

W dniu 25 września 2018 o godzinie 06.45 w Oświęcimiu na ulicy Zwycięstwa policjanci z oświęcimskiej drogówki, przejeżdżając obok jednego ze sklepów spożywczych zauważyli, że z samochodu marki Fiat Punto od strony kierowcy wysiada mężczyzna będący pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze natychmiast zawrócili i przystąpili do kontroli drogowej. I tym razem spostrzeżenie się potwierdziło. 44 – letni mieszkaniec Oświęcimia miał w organizmie 2,54 promila alkoholu i nie posiadał prawa jazdy, ponieważ kilka lat temu zostało mu zatrzymane za jazdę w stanie nietrzeźwości. Jak ustalili policjanci przyjechał do sklepu po kilka butelek piwa.

Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do lat 2 oraz zakaz prowadzenia pojazdów nie mniejszy niż trzy lata. Ponadto osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości musi się liczyć z konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od powyższej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne, w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych.

Przypominamy, że w Komendzie Powiatowej Policji w Oświęcimiu oraz Komisariatach Policji w Brzeszczach, Chełmku, Kętach i Zatorze, zostały zainstalowane samoobsługowe, bezpłatne alkomaty. Przy ich pomocy kierowca, mający wątpliwość, co do swojego stanu trzeźwości, zanim jeszcze usiądzie za kierownicę samochodu, samodzielnie może dokonać kontroli. W ten sposób nie narazi siebie, swoich bliskich, a także innych użytkowników na poważne konsekwencje, których niejednokrotnie nie da się już odwrócić.

Alkomaty funkcjonują już od blisko trzech lat, kiedy to przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu oraz Rady Powiatu, przekazali Policji pięć samoobsługowych urządzeń do pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu. Badaniu poddaje się kilka osób dziennie, natomiast w weekendy znacznie więcej. Urządzenia zostały zainstalowane w ogólnie dostępnych poczekalniach naszych jednostek Policji.

Obsługa alkomatów jest bardzo prosta. Trzeba wyjąć z zasobnika ustnik w kształcie słomki, zdjąć osłonkę. Ustnik umieścić w otworze urządzenia, a następnie postępować zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie. Po kilku sekundach na wyświetlaczu pojawi się wynik badania określony w promilach.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.