Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

Starosta oświęcimski Zbigniew Starzec w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców oraz ład i porządek na Placu Pokoju w Oświęcimiu, który w ostatnim czasie jest zakłócany przez „libacje alkoholowe”, zorganizował spotkanie służb mundurowych. Spotkanie, które odbyło się 21 sierpnia miało na celu wypracowanie współpracy pomiędzy oświęcimską Policją a Strażą Miejską w Oświęcimiu, dotyczącej wspólnych działań służb.

Starosta Zbigniew Starzec stanowczo podkreśla, że nie zgadza się na sytuację, żeby w „sercu” miasta Oświęcimia, w centralnym punkcie osiedla „Chemików” odbywały się „libacje alkoholowe”. Po interwencjach mieszkańców na Policji i w Straży Miejskiej, postanowił zorganizować spotkanie służb, aby wypracować wspólne działania i raz na zawsze uporać się z tym „niechlubnym” problemem.

Przypomnijmy, że grupy „podchmielonych” mężczyzn upodobali sobie szczególnie Plac Pokoju, przy tamtejszym sklepie spożywczym. Używają niecenzuralnych słów, załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne w pasie zieleni, i często zasypiają na ławkach, mieszkańcy nie czują się bezpiecznie przechodząc tamtędy, nawet w środku dnia. Okazuje się jednak, że mimo licznych interwencji służb problem nie maleje.

– Trzeba doprowadzić do sytuacji, w której osoby nadużywające alkoholu nie będą się czuły swobodnie w tym miejscu, nie można im pobłażać, należy zwiększyć liczbę patroli, być może zainstalować dodatkowy monitoring. Oni muszą się stamtąd wynieść – mówił podczas spotkania starosta oświęcimski.

– W tym roku mieliśmy 11 zgłoszonych interwencji, były też 3 zgłoszenia na Krajową Mapę Zagrożeń, co oznacza że problem jest realny. Teren codziennie monitorują dzielnicowi. Wprowadzimy również dodatkowe kontrole tego miejsca w postaci „niezapowiedzianych” patroli – mówił podczas spotkania Robert Chowaniec, Komendant Powiatowy Policji w Oświęcimiu.

Komendant podkreślił również, że na każde zgłoszenie obywatela jest reakcja dyżurnego, który ma obowiązać wysłać radiowóz we wskazane miejsce. – Oczywiście interwencje zagrażające zdrowiu lub życiu są priorytetowe i najpierw tam wysyłamy służby, ale obowiązkiem dyżurnego jest przyjęcie każdego zgłoszenia – mówił Robert Chowaniec. Komendant podkreślił również, że dobrym pomysłem byłoby zainstalowanie mobilnej kamery.

Niestety na spotkanie nie dotarła Komendant Straży Miejskiej Joanna Brania. – To wielka szkoda, że pani Komendant mimo naszego zaproszenia i potwierdzenia swojego udziału w spotkaniu nie przyszła. Przypuszczam, że to ze względu na nadmiar obowiązków, jednak pan Komendant Chowaniec przekaże do Straży Miejskiej wszelkie ustalenia do realizacji i propozycje współpracy. – Musimy wspólnie zwiększyć częstotliwość patroli, aby bezpowrotnie pozbyć się tego uciążliwego dla mieszkańców problemu – zakończył Robert Chowaniec, Komendant Powiatowy Policji w Oświęcimiu.

Fot. OswiecimOnline.pl