20 sierpnia w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach spotkają się szefowie dyplomacji Polski i Niemiec Jacek Czaputowicz i Heiko Maas. Zwiedzą wystawę „Klisze pamięci. Labirynty”, stworzoną przez byłego więźnia obozu Auschwitz prof. Mariana Kołodzieja. Następnie szefowie dyplomacji będą rozmawiali w cztery oczy.

– Bardzo się cieszę ze spotkania ministrów akurat w Harmężach. Centrum św. Maksymiliana to bardzo ważne miejsce dla Powiatu Oświęcimskiego. Rozmowy będą zapewne dotyczyły relacji polsko – niemieckich oraz sytuacji Unii Europejskiej związanej z Brexitem. Chciałbym żeby porozmawiali również o kilkuletnim partnerstwie Powiatu Oświęcimskiego z Powiatem Dachau, które bardzo dobrze się rozwija – mówił podczas programu „Gość Dnia” w TVP Kraków starosta oświęcimski Zbigniew Starzec.

Ministrowie wspólnie z gwardianem klasztoru Franciszkanów, a zarazem zwierzchnikiem Centrum o. Piotrem Cuberem wspólnie zwiedzą wystawę prof. Mariana Kołodzieja.

– Dzieło „Klisze Pamięci. Labirynty” to kilkanaście lat pracy Mariana Kołodzieja. Mało kto wie, że Marian Kołodziej przez kilkadziesiąt lat nie mówił o swojej przeszłości. W momencie gdy zapadł na ciężką chorobę zaczął tworzyć „Klisze Pamięci. Labirynty”. Przez kilkanaście lat zwoził obrazy do podziemi kościoła przy klasztorze w Harmężach. Ksiądz profesor Józef Tischner wizytując tę wystawę, a odwiedzając wcześniej kilka razy Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau napisał, że „prawdziwe Auschwitz jest w Harmężach”. Wystawa jest imponująca i robi ogromne wrażenie, zachęcam wszystkich zainteresowanych tematyką do jej zwiedzania. Tym bardziej cieszymy się, że ministrowie Polski i Niemiec spotykają się w tym miejscu. Chcielibyśmy żeby tę wystawę mógł zwiedzić cały świat – zaznaczał w porannym programie TVP Kraków, starosta Zbigniew Starzec.

Dodajmy, że podczas wizyty Heiko Maas odwiedzi były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau oraz Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. – To będzie wizyta w instytucji o charakterze polsko-niemieckim, która działa od ponad 30 lat. To też próba zapoznania się z tym, co się w Domu Spotkań dzieje w kontekście obu krajów. Zaprezentujemy ministrowi naszą aktywność i tę merytoryczną, i tę obywatelsko-kulturalną – powiedział Leszek Szuster.

Jak dodał dyrektor, w MDSM Heiko Maas spotka się z uczestnikami projektu realizowanego wspólnie przez koncern Volkswagena i polskie szkoły, a także z ochotnikami pracującymi w Domu Spotkań. Wizyta potrwa około godziny – dodał Leszek Szuster.

Następnie szefowie dyplomacji spotkają się podczas briefingu prasowego z dziennikarzami.

(NM)

 


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.