Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

2 sierpnia w 74. rocznicę likwidacji tzw. Familienzigeunerlager, obozu rodzinnego dla Sinti i Romów, w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau odbyły się uroczystości Dnia Pamięci o Zagładzie Romów. W uroczystościach rocznicowych wzięło udział kilkaset osób. Powiat Oświęcimski Reprezentował wicestarosta Jarosław Jurzak. Hołd pomordowanym złożyła również wicepremier Beata Szydło.

Przy pomniku upamiętniającym zagładę Romów i Sinti złożono wieńce i oddano hołd ofiarom. Wśród uczestników rocznicowych obchodów byli m.in. ocaleni z zagłady, przedstawiciele organizacji romskich, polskiego rządu i parlamentu, instytucji europejskich, korpusu dyplomatycznego, społeczności żydowskiej, przedstawiciele władz regionalnych i lokalnych oraz dyrekcja i pracownicy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 roku Niemcy zgładzili w komorach gazowych Birkenau 2897 romskich dzieci, kobiet i mężczyzn. Ogółem w Auschwitz zginęło ponad 20 tysięcy Romów spośród około 23 tysięcy deportowanych z 14 krajów.

Od 1997 roku w Muzeum Auschwitz-Birkenau, które symbolizuje cierpienie i śmierć setek tysięcy Romów, odbywają się spotkania przedstawicieli Romów z reprezentantami rządów państw Europy, aby uczcić pamięć poległych Romów oraz ofiar romskiego Holocaustu w Europie. Głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Romów w Polsce.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.